הלוא כה דברי כאש-סיפור לשבת

נעמי גדלה באמסטרדם למשפחה יורדת מישראל. שם היא הכירה את אנה, בת יחידה במשפחה של ניצולי שואה, שהפכה לחברתה הקרובה ביותר.

עודד מזרחי , ג' בסיון תשע"ט

הלוא כה דברי כאש-סיפור לשבת-ערוץ 7
סיפור לשבת
צילום: ISTOCK

אחרי שנעמי עלתה לארץ בגיל 22 עם הוריה, גם אנה עלתה בעקבות אמה. בשלב מסוים נעמי חזרה בתשובה ונטשה את העולם החילוני, אבל שמרה על קשר עם אנה, שתמיד הייתה לה זיקה ליהדות, מאז שגדלה בביתה המסורתי. בילדותה אביה דאג לקחתה לבית כנסת בליל שבת, וכאשר חזרו הוא עשה קידוש וצפה בטלוויזיה. חייה התנהלו באופן חילוני ופתוח, וביתר שאת היה כך כאשר עלתה ארצה והתגוררה בתל אביב, שם למדה קולנוע ועבדה בתחום זה ובעבודות מזדמנות.

נעמי, שהייתה נשואה לחסיד ברסלב, התגוררה בעמנואל. מדי פעם אנה הגיעה אליה לשבתות, והייתה אורחת אהובה ורצויה מאוד. הייתה לאנה אמונה בקדוש ברוך הוא, היא אהבה את ברסלב, אבל לא הייתה מחויבת לחיי התורה.

פעם אחת הגיעה אנה לעמנואל בערב חג השבועות, שחל בדיוק ביום הולדתה ה-35. באותה עת היו לנעמי כבר שישה בנים.

אנה קנתה לעצמה נעליים חדשות לכבוד יום הולדתה, ונעמי קנתה פלטה חדשה לכבוד החג. חצי שעה לפני כניסת החג כל התבשילים היו מוכנים על הפלטה, תבשיל בשר מפיץ ריח טוב, אורז עם רוטב מהביל ומיחם מים רותחים שבקעו ממנו אדים.

ואז אירע דבר מוזר. הפלטה התנפחה לפתע באמצעה כמו הר קטן, המיחם גלש ונפל בחבטה עזה על הרצפה והמים הרותחים שהיו בו נשפכו ארצה. שני בניה של נעמי ששיחקו על הרצפה נכוו בגפיהם התחתונות ואנה נכוותה קשה בכפות רגליה, שהיו נעולות בנעליה החדשות.

בחלל החדר נשמעו צרחות ויללות של הילדים ושל כל מי שהיה במטבח. אנה הייתה המומה וגנחה מכאב. נעמי הזעיקה מיד חובש שהעניק לילדים ולאנה טיפול ראשוני. החג עבר איכשהו, ולאחר מכן נזקקו אנה וילדיה של נועה לטיפול ממושך בכוויות.

אנה, שהייתה פעילה מאוד בלימודיה ובעבודתה, הייתה מושבתת מכל פעילות ונאלצה לשהות בהרצליה אצל אמה כדי לטפל בכוויותיה ולהחלים. היא לא הייתה מסוגלת ללכת על רגליה. זו הייתה חוויה קשה מאוד.

כעבור חודש, כאשר ההתאוששות עדיין נראתה רחוקה, היא פנתה בצר לה לקדוש ברוך הוא: "ריבונו של עולם, למה אתה עושה לי את זה? למה אני צריכה לסבול כל כך? אני אפתח כעת ספר קודש ואתה תסביר לי למה עשית לי את הכוויות האלה!"

היא פתחה באופן אקראי את הספר ליקוטי מוהר"ן שהיה ברשותה, ונתקלה במילים הבאות בתורה נ"ו על חג שבועות: "וזרקתי עליכם מים טהורים וטהרתם", כאשר הכוונה למקווה של חג שבועות שמטהר מכל הטומאות. זה בדיוק מה שהיא חוותה בערב חג שבועות!

היא הבינה שהקדוש ברוך הוא משבית אותה כי הוא רוצה שתעשה שינוי, הוא רוצה שתפתח בחיי קדושה וטהרה. באותו רגע החליטה שהיא מפסיקה לחיות בשני העולמות - והולכת על היהדות. היא יצרה קשר עם רב שהכירה לפני כן, וביקשה ממנו שיסייע לה למצוא את דרכה ביהדות. מאז התחברה לחבורה של בנות חוזרות בתשובה, והשקיעה חלק ניכר מזמנה בלימוד הלכות, מוסר וחסידות.

כעבור שנה הרגישה שהיא בשלה להכיר בעל חוזר בתשובה כמותה. בתוך זמן קצר הכירה את מיכאל מירושלים, והם מצאו שפה משותפת והחליטו להתחתן. הם הקימו בית יהודי באחת השכונות הדתיות בירושלים, כאשר הם מקדישים חלק ניכר מזמנם ללימוד תורה.

כיום יש לאנה ולמיכאל שלושה ילדים. בכל פעם שמגיע חג שבועות היא חוגגת, פרט למתן התורה הכללי של עם ישראל ויום הולדתה הפרטי, את מתן התורה הפרטי שלה ויום הולדתה הרוחני. וכאשר היא שומעת בבית הכנסת את הפסוקים "ויתייצבו בתחתית ההר, והר סיני עשן כולו מפני אשר ירד עליו ה' באש ויעל עשנו כעשן הכבשן ויחרד כל ההר מאוד", היא נזכרת בענני האדים שבקעו מהמיחם הלוהט, במי האש שגרמו לכוויות ברגליה ובחרדה שנפלה עליה, שבזכותם זכתה לקבל את התורה.

ליצירת קשר לסיפור בעל מסר יהודי שחוויתם: orchozer@gmail.com