תוכנית המאה זוכה להתעלמות אירופאית?

הבית הלבן הזמין מספר מדינות אירופאיות להשתתף בסדנה הכלכלית המתוכננת להתקיים בבחריין, אך הן לא השיבו בשלב זה להזמנה.

מיכל לוי , ג' בסיון תשע"ט

לא הוזמן. האיחוד האירופי
לא הוזמן. האיחוד האירופי
צילום: iStock

אחרי מעל לשנה של דחיות ועיכובים, החל הבית הלבן בנסיון להתחיל לקדם את תכנית השלום האמריקאית למזרח התיכון.

אך מאז ההודעה על הסדנה המתוכננת בבחריין בעוד שלושה שבועות, נראה כי במקום לצבור תומכים, התכנית בעיקר נענית בהתעלמות, אם לא בדחיה.

אמש נראה כי התכנית נתקלה במהמורה נוספת, לאחר שדווח במהדורת החדשות של כאן 11 כי הבית הלבן הזמין מספר מדינות אירופאיות להשתתף בסדנה, אך הן לא השיבו בשלב זה להזמנה.

על פי הדיווח, המדינות האירופאיות – שזהותן לא פורסמה, מסתייגות מהתכנית האמריקאית משני טעמים. הטעם הראשון לחוסר המענה להזמנה, הוא חוסר אמון אירופי בתכנית, שנתפסת כמוטה לצד הישראלי, וככזאת שלא תעמוד בתנאי הסף הפלסטינים. הטעם השני פחות קשור ליחסי ישראל והפלסטינים, ויותר למתח שבין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שחתום על התכנית, והאיחוד האירופי.

על פי הדיווח, למרות שמספר מדינות אירופאיות הוזמנו לפסגה, האיחוד האירופי עצמו לא הוזמן, וזאת בשל הסלידה של הבית הלבן למוסדות על לאומיים.

יש לציין כי יועצו המיוחד של טראמפ – חתנו ג'ארד קושנר, נמצא בימים אלה בבריסל, שם הוא דן עם בכירי האיחוד האירופי. באירופה עצמה תיארו את ההתנהלות האמריקאית לקראת הוועידה כ'בלאגן' כאשר מההזמנות נשלחו לבנק המרכזי של מדינות, חלק למשרד האוצר וחלק למשרדי החוץ.

ההתעלמות האירופית מההזמנה האמריקאית לא עומדת לבדה, כאשר גם ירדן ומצרים עדיין לא ענו האם בכוונתם להשתתף בתכנית, והן הרשות הפלסטינית ברמללה והן חמאס ברצועת עזה הודיעו על החרמת הפסגה. אין ספק שככל שפחות מדינות יגיעו לפסגה, כך סיכוייה להצליח, שנראים קלושים בכל מקרה, יפחתו וגם יוקרתם של הנשיא וצוותו ייפגעו.