השר לשעבר אריאל אטיאס
השר לשעבר אריאל אטיאס פלאש 90

השר לשעבר אריאל אטיאס, ראש צוות המו"מ הקואליציוני של ש"ס, סיפר בראיון שפורסם הבוקר (חמישי) על מה שאירע מאחורי הקלעים בזמן המשא ומתן הקואליציוני.

על רקע הכישלון בהרכבת הממשלה וההליכה לבחירות, טען אטיאס בראיון, שפורסם בביטאון תנועת ש"ס "הדרך", כי במהלך המשא ומתן הציבור החרדי הובל למקום בלתי אפשרי מבחינתו.

"הלשון של החוק היא בניסוח שאנחנו לא אוהבים אותו", ציין אטיאס. "עלו כל מיני הערות מצד חכמי וגדולי ישראל ולכן אני אומר שוב אם אנחנו היינו מנסחים את החוק היינו מנסחים אותו אחרת לגמרי. אבל זה לא המצב, ואמרנו אנחנו צריכים לראות מה הקווים האדומים שלנו, שלא נמצא את עצמנו במצב שיש איזשהו ערעור ומגבלה על כמות הלומדים".

"הבהרנו שעל העקרונות לא נתפשר, גם אם לא תקום ממשלה וגם אם יהיו בחירות, אבל בא נראה מה הדברים בחוק שנוגעים לקו האדום שלנו, שהוא כאמור לאפשר לכל מי שרוצה ללמוד לשבת וללמוד, ומה זה רק עניין של ניסוחים לשוניים שאנחנו אמנם לא היינו מנסחים אותם ככה, אבל אפשר להסתדר איתם", הוסיף.

בדבריו פירט אטיאס את העקרונות שנקבעו במתווה: "היו לי שורה של פגישות עם רבנים וראשי ישיבות, וישבנו עם השר דרעי שהיה מעורב בכל הפרטים והצענו שהדבר הנכון הוא שהיעדים לא יהיו בחקיקה אלא בהחלטת ממשלה, כלומר המספרים לא יהיו בחוק. בשבילנו זה הבדל משמעותי".

"אנחנו לא רוצים את היעדים בחקיקה משתי סיבות, גם מההיבט האידאולוגי והעקרוני, שלא יהיה מצב שאנחנו אומרים בחקיקה מה צריכים להיות יעדי הגיוס. וגם מההיבט המעשי, כי מספרים שקבועים בחוק זה מספרים שאין לך בהם שיקול דעת, אתה מקבל מספר שנבנה באיזו שיטת חישוב, ואתה צריך לעמוד בו בדיוק, ואם לא עמדת במספר המדויק, אז החוק מתבטל. לא יתכן שהמספרים יהיו בחוק, כי אנחנו יכולים להגיע לסיטואציה שבה יגידו שאנחנו מפרים את החוק, ולא רוצים להגיע לזה", הדגיש.

אטיאס התייחס לסוגיית פקיעת החוק. "נושא נוסף, שעמדנו עליו הוא מה קורה אם לא עומדים ביעדים. לפי מה שליברמן רצה, בנוסח שקבעה הוועדה של משרד הביטחון, אם לא עומדים ביעדים החוק כולו נופל. יש שנתיים תקופת הסתגלות, ואחר כך אם במשך שלוש שנים לא עומדים ביעדים, בשנה שלאחר מכן החוק פוקע. כלומר שבעוד שש שנים מהיום שהחוק עובר, אם לא עומדים ביעדים – שכאמור קבועים בחוק ואין בזה שיקול דעת – אז החוק מתבטל לגמרי, וצריכים להתחיל הכל מחדש ולהעביר חוק חדש.

"באנו ואמרנו, למה שהחוק יתבטל? אם לא עומדים ביעדים, אז הממשלה תבוא ותנהל את זה ותמצא פתרון. הממשלה היא הרשות המבצעת, זה תפקידה, לא יתכן שכל החוק יתבטל, זה לא עובד ככה", הסביר אטיאס.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו