לא מתנצל

בצלאל סמוטריץ' לא מצטער על האמירה שעוררה סערה ומסרב להתרגש מהתגובות. ריאיון

ניצן קידר - ערוץ 7 , ג' בסיון תשע"ט

לא מתנצל-ערוץ 7
"מחפשים לעשות קמפיין על הראש שלי". סמוטריץ'
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שבוע לא קל עבר על יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ בצלאל סמוטריץ'. התבטאות אחת שלו בטקס לציון יום ירושלים בישיבת מרכז הרב עוררה סערה וביקורת חריפה. "אנחנו רוצים את תיק המשפטים, כי אנחנו רוצים להשיב את משפט התורה למכונו", הכריז ח"כ סמוטריץ'. "אנחנו רוצים 'והשיבה שופטינו כבראשונה' וזה יקרה. כפי ששכם והר הבית חזרו אלינו, משפט התורה יחזור לנו".

ימים אחדים אחרי ההתבטאות והסערה שעוררה, הוא אינו מתכוון להתנצל. "הדברים היו ברורים – הצבת חזון שלא צריך להיבהל ממנו. כזו הייתה קריאתו של הרב צבי יהודה באותו מקום ממש, להקים את מפעל ההתיישבות כשאף אחד לא חשב ושיער לאילו מימדים הוא יכול להגיע. בדיוק כמו דגל הריבונות שלפני כמה שנים לא היה ריאלי וכיום הוא נמצא על השולחן, וכזה הוא גם חזון החייאת המשפט העברי, שהוא שלב הכרחי בגאולה.

"אמרתי דברים פשוטים וברורים ואני לא חושב שמישהו לא אמור לעמוד מאחוריהם. זה יצר סערה בעיקר כי היה מי שחיפש ליצור סערה ולהשתמש בזה כתירוץ לסוג של לינץ' וקמפיין דמוניזציה. מי שעשה את הקמפיין הזה על הראש שלי, לא עשה אותו כי הוא באמת חושש ממדינת הלכה. הרי אף אחד לא מפחד ממני ביחס לדברים שאני לא יכול לעשות. מי שחושש זה בגלל הדברים שאני מסוגל ועושה. לכן התחיל קמפיין צבוע ושקרי על מדינת הלכה – מושג שהומצא כדי לייצר הפחדה – שאיתו מנסים לזרוע בהלה בציבור".

ובכל זאת יכול להיות שהיה צריך אולי להעביר את המסר אחרת?

"הציבור הדתי צריך להפסיק לפחד מלשאת דגלים גבוהים, ומלומר את האמת שלו ולקדם אותה לאט ובסבלנות. אם יש כפייה היום היא לחלוטין מגיעה מהצד השני, כמו דינה זילבר שכופה על אנשים ולא מאפשרת להם לחיות את אורחות חייהם על פי אמונתם. כל דרכה של הציונות הדתית היא באהבה, בחיוך, בהסברת פנים. אבל לצד זה, שנכבוש את אמונתנו ולא נאמר דברים? צריך לומר אותם בשום שכל, אבל לא לשתוק. גם לנו מותר קצת לומר את דעתנו, גם אם היא מרגיזה ומעצבנת. אנחנו הרי האחרונים שכופים את דעתנו על אחרים".

יש שאומרים שאולי שיחקת לידי מי שרוצים לעשות קמפיין שיחליש את הימין.

"יש משהו הזוי בניסיונות של הליכוד להאשים אותי עכשיו בזה שאני משחק לידיו של ליברמן. הרי מי שהוביל אותנו למערכת בחירות על נושאי דת ומדינה הוא קודם כול ראש הממשלה שלא הצליח להרכיב ממשלה. ליברמן הרי לא צריך את התירוצים שלי. הוא צועק כבר כמה שבועות שלא תהיה פה מדינת הלכה, הרבה לפני שדיברתי.

"הבעיה שלנו שאנחנו נראים כחגבים בעיני עצמנו. חוששים לומר את האמת שלנו, כי מישהו עוד ישתמש בזה ויאשים אותנו במשהו. לא אנחנו אשמים, לא אנחנו יצרנו את משבר הגיוס בין ליברמן לחרדים, משבר שהוביל למערכת הבחירות שזה המוקד שלה. הרי המשפט העברי היה הראשון לבטל את עונש המוות עוד לפני חורבן בית ראשון. רק צריך ללמוד את זה. אני עשיתי את שלי אם הסערה שגרמתי עוררה את הדיון. קודם כול בואו נלמד אנחנו פנימה. אני לא נבהל מהקמפיינים ומהמתקפות. עברתי התקפות יותר קשות מאלה ואני אומר את האמת שלי".

גם בציונות הדתית לא חסכו ממך ביקורת.

"זה משהו שקצת צרם לי בימים האחרונים. שהיו קולות מסוימים בשולי המחנה הדתי שתקפו אותי. אני חושב שזה נשען אצלם על נקודה שהנושא הזה לא מבורר להם עד הסוף. הרי מי שבאמת מאמין שהתורה היא דרך החיים של עם ישראל, לא היה יוצא נגד הדברים. מי שיצא נגדי לא מספיק מאמין בזה בעצמו.

"אפשר להתווכח על מילים, על תזמון, אבל מי שמאמין שבאמת התורה היא המפתח לחיים ושהיא מאירה את הכול, היה אמור לצאת להגנתי ולומר שהוא לא מבין את מהות המתקפה. קשה לי להבין אנשים שרצו לתקשורת להתנצל, גמגמו ולא היו מסוגלים בביטחון, בשמחה ובטבעיות פשוטה לומר את האמת: יש לנו שאיפה לייסד את מדינת ישראל על אדנים של תורה".

לא למריטת נוצות

הבחירות שהגיעו במפתיע ממש לא שימחו את סמוטריץ'. האיש שכבר הרגיש את תיק המשפטים כל כך קרוב אליו, רואה איך מול עיניו כל הסיפור חוזר בחזרה לנקודת האפס. מבחינתו המצב במערכת הפוליטית מחייב פעולה מהירה מאוד, הן בתוך איחוד מפלגות הימין והן ביחס לחיבורים הנוספים הצפויים.

"הבסיס של הריצה לבחירות הבאות חייב להיות חיבור מיידי, כאן ועכשיו, של שלושת מרכיבי איחוד מפלגות הימין. הבית היהודי, האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית צריכות להודיע על אשרור ההסכם הקיים. אסור לאף אחד מהשותפים לראות במצב שנוצר הזדמנות למקצה שיפורים ולשיפור עמדות. לא מגיע לציבור שניקח זה את זה לסבב מכוער של מריטת נוצות הדדית", הוא אומר.

סמוטריץ' גם מסביר את עמדתו. "עברו רק חודשים ספורים מאז שחתמנו את ההסכם הזה. אף אחד לא יצא עם מלוא תאוותו בידו, אבל ההסכם הזה טוב וצריך לאשרר אותו ככתבו וכלשונו. זו תהיה בשורה גדולה לציבור שלנו. אין לציבור סבלנות לוויכוחים בנוסח למי מגיע יותר או מי הביא יותר קולות. לי ברור שזה גם הבסיס לכל החיבורים האחרים שצריך לשאוף לעשות".

ומדוע שזה לא יקרה באמת?

"לצערי, למרות שאני מפציר בשותפי הרב רפי כבר שבוע וחצי לפעול כך, טרם קיבלתי תשובה חיובית לכך. מעבר לזה אני חי מספינים על כל מיני ספקולציות סביב החיבורים. אם נמרוט את הנוצות זה לזה, נמאיס אותנו על הציבור ובצדק גמור. אני קורא לשותפיי, הרב רפי ואיתמר בן גביר, להיפגש מיד לאחר חג השבועות ולאשרר את ההסכם כמו שהוא, ומכאן והלאה ביחד נפנה אל השותפים הפוטנציאליים".

ואם יהיו מי שיחשבו לרוץ לבד, בלי חיבור?

"אני מציע לאף אחד לא לאיים בריצה לבד, כי מי שמעלה את זה על דל שפתיו יגרום לאיבוד קולות ואין לו מקום בפוליטיקה הישראלית. אם לא נגלה בגרות ונדע לשים את השיקולים האישיים בצד, כולם יינזקו מזה".

לדעתך כולם צריכים להיות חלק ממפלגה מאוחדת אחת מימין לנתניהו – כולל זהות של משה פייגלין?

"פייגלין בעיניי הוא סוגיה יותר בעייתית, גם פרקטית וגם ערכית. בסוף צריך ליצור שלם שהוא גדול מסך חלקיו. אם אתה מרכיב שלם שהצדדים שלו מקזזים זה את זה, אין לו טעם. הציבור התורני לדעתי לא יכול לחיות עם פייגלין, שחרת על דגלו את הפרדת הדת מהמדינה. פרקטית אם נלך יחד עם פייגלין השלם יהיה קטן מסך חלקיו. אני חושב שההפקרות והצפת רחובות מדינת ישראל בסמים תוך שימוש במילה המכובסת לגליזציה, זה משהו שתקפנו רק לפני כמה שבועות, אז איך עכשיו נביא אותו אלינו? אז אני לא סוגר את הדלת בפני אף אחד, אבל לזה אני נותן סיכויים קלושים מאוד".

חיבור עם איילת שקד ריאלי יותר? אם יהיה סקר שיצביע שהיא הכי פופולרית מבין המועמדים היא תעמוד בראש רשימה משותפת?

"צריך לשים בראש את טובת העניין והיא מורכבת משני אלמנטים: הראשון, מה ימקסם את ההישג הפוליטי. השני, שתהיה מינימום של שמירת זהות. אני לא רואה מצב שבו בראש מפלגה ציונית דתית עומד אדם שאינו שומר שבת. זה עניין מהותי וערכי, ואני חושב שזה לא עובר בגרון של רוב המעגלים בציונות הדתית. מפלגה דתית ששמה את התורה והקודש במרכז, לא יכול לעמוד בראשה אדם לא דתי, גם אם זה יוסיף מנדט או שניים. אנחנו נקבל בשמחה את איילת, אבל אני לא חושב שהיא יכולה להנהיג את הציונות הדתית. למיטב הבנתי זה גם מה שאמרו לה רבנים ואחרים שהיא שוחחה איתם בימים האחרונים".

ומה עם נפתלי בנט? הוא דווקא עונה לדרישות שהצגת.

"בוודאי שמבחינות מסוימות עם נפתלי זה יותר פשוט, אבל מבחינות אחרות זה אולי אפילו יותר מורכב. גם נפתלי למיטב הבנתי לא מעוניין לחזור להיות יו"ר הציונות הדתית. למרות הציניות של הפוליטיקה, יש בה עדיין סוג של מוסר וצדק. הסיפור כאן הוא טובת העניין. אני פיניתי בשמחה את המקום הראשון לרב רפי מיד אחרי שפגשתי אותו, והוכחתי שאני בשמחה רבה עושה ויתורים כדי לעשות את הדבר הנכון. אני חושב שמבנט ושקד אפשר לצפות שהם לא יבואו בדרישות כאלה. הם לקחו הימור שהיה מסוכן מאוד וזרק הרבה קולות לפח. אנשים שרוצים לחזור לשדה אחרי שעשו טעות לגיטימית, צריכים לחזור עם ענווה ובלי אולטימטומים".

אסקופה נדרסת

במהלך כל השבוע מתפרסמות ידיעות בשאלה מי יקבל את תיקי החינוך והמשפטים אחרי פיטוריהם של בנט ושקד על ידי נתניהו. חלקן דיברו על האפשרות שראש הממשלה ינסה להציע לבית היהודי בממשלת המעבר את תיקי החינוך והתחבורה, זאת לאחר שתיק המשפטים הופקד בידיו של ח"כ אמיר אוחנה מהליכוד.

"צריך לזכור שההתעקשות שלנו על תיק המשפטים נבעה מכך שאנחנו חושבים שזה תיק מאוד משמעותי לכל מה שקורה היום במדינת ישראל", מסביר סמוטריץ'. "זה מפתח גדול למשילות, לזהות יהודית וליכולת לייצר מדיניות ציונית. תיק המשפטים משמעותו ועדת השרים לחקיקה כסוג של ברז שנותן כוח ומנופים מול יתר הגורמים בקואליציה.

"לנו יש הרבה נכסים שמוחזקים בידי גורמים אחרים בקואליציה, כמו שר הדתות ושר הביטחון. גם אנחנו צריכים שיהיו לנו מנופים. ההתעקשות שלנו על תיק המשפטים נבעה מכך שרצינו להוביל את כל הרפורמות המשמעותיות במערכת המשפט. זה גם צילום מצב מהממשלה הקודמת – למה כולם יכולים להמשיך בתפקידיהם ורק את הציונות הדתית הופכים לאסקופה נדרסת? זו הדרישה שלנו, וחבל שנתניהו מכבד את הציונות הדתית לפני הבחירות אבל מתייחס אליה בצורה הכי פחות טובה לאחריהן", הוא מוסיף.

עכשיו שאמיר אוחנה מונה לשר המשפטים נסתם הגולל על הצטרפות שלכם לממשלת מעבר?

"אנחנו נשקול את צעדינו", אומר בצלאל בזהירות.

יש לציין כי באיחוד הלאומי זוכרים היטב כי על פי ההסכם בין המפלגות זכות הבחירה הראשונה של תיק נתונה לסמוטריץ', כך שהוא יכול לבחור בתיק החינוך ולהשאיר את התענוג של התיק הנוסף (ככל הנראה תיק התחבורה) בידי הרב רפי. מנגד, אם בבית היהודי יתעקשו, מבחינה טכנית לסמוטריץ' אין אפשרות למנוע מהרב פרץ להתמנות לתפקיד שר החינוך, אך הדבר צפוי להחריף את המתח בין הצדדים.

אפשר ליצור מצב שבו בכנסת ה-22 תקום הממשלה בלי ליברמן?

"השאיפה חייבת להיות שיהיו בגוש הימין מספיק מנדטים להקמת ממשלה בלי ליברמן. מבחינתי הוא יכול להישאר מתחת לאחוז החסימה. מדובר באדם שלא הותיר שום חותם אחרי 30 שנים בפוליטיקה הישראלית. הוא צריך להיעלם מהנוף שלנו, ויפה שעה אחת קודם".