"לא לעשות עסקים עם שותפים ל-BDS"

מושל מדינת ויסקונסין לשעבר התייחס בביקורו בשומרון לסערה סביב חברת מקדונלד'ס, והביע תמיכה במאבק נגד כניסת החברה לנתב"ג.

אלירן אהרון , ז' בסיון תשע"ט

מושל וויסקונסין היוצא סקוט וואקר שכיהן כמושל מדינת וויסקונסין בארה"ב ב 8 השנים האחרונות עד נובמבר האחרון, והיה הראשון שהעביר חוק נגד החרם בארה"ב, ביקר השבוע בשומרון.

וואקר נפגש עם ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן וביקר במפעל אלון שבאיזור תעשייה ברקן, שם התרחש הפיגוע הכפול בתחילת השנה. במפעל פגש וואקר את רפי אלון הבעלים של המפעל ואת ערן בודנקין סמנכ"ל המפעל.

דגן הסביר במקום את חשיבות המלחמה בחרם, ועד כמה ארגוני ה-BDS מזיקים לא לישראלים אלא דווקא לפלסטינים. דברים דומים שמע וואקר מהבעלים של מפעל אלון בו אירע הפיגוע הכפול במהלכו נרצחו קים לברנגורד יחזקאל וזיו חג'בי על ידי פועל פלסטיני שעבד אתם במפעל. השניים סיפרו לו גם על המשך העבודה המשותפת על אף הפיגוע הקשה והניסיון להמשיך לייצר דו קיום.

"יש מי שמדבר על שלום. אנחנו עושים שלום. אזור תעשייה ברקן בו עובדים זה לצד זה ערבים ויהודים הוא אי הדו קיום האמיתי במזרח התיכון, ואת המפעל הזה ודומיו מבקש ה-BDS להחרים. אנחנו מאפשרים כבר שנים למובילי דעת קהל מכל העולם לבוא לראות את המציאות כפי שהיא באמת ולא כפי שהיא מתווכת באופן עויין בתקשורת הבינלאומית", אמר ראש המועצה.

וואקר אמר במהלך הסיור, "הלוואי והייתי יכול לקחת איתי את כל תושבי וויסקונסין לסיור הזה. דיברנו עם הבעלים של מפעל אלון. בו התרחש הפיגוע בתחילת השנה. שמענו ממנו על האכפתיות שלו כלפי העובדים שלו יהודים וערבים כאחד. העובדים הערבים שלו מרוויחים פי 2.5 מברשות הפלסטינית. כאן מתרחש דו הקיום האמיתי".

וואקר התייחס בהקשר זה לסערה בישראל סביב סירובה של מקדונלדס להכנס ליהודה ושומרון והדרישה של ראש מועצה אזורית שומרון משר האוצר שלא לאפשר לחברה להתמודד במכרז בשדה התעופה על פי חוק החרם. "הרבה חברות בעולם חושבות בטעות שיש רק צד אחד לסיפור כאן. מנקודת מבט ממשלתית אני בוויסקונסין העברתי החלטה שאנחנו כמדינה לא נקיים הסכמים עם חברות שלוקחת חלק ב-BDS ואני חושב שהדבר הזה אפילו יותר נכון בישראל. אם חברות הן חלק מה-BDS אז אסור לעשות איתם עסקים. בעיקר אם מדובר בהסכמים או חוזים של המדינה ובטח במקומות ציבוריים כמו שדות תעופה"