ניידות הפיקוח בפשיטה
ניידות הפיקוח בפשיטה צילום: עו"ד אבלה

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר עו"ד אורן אבלה על מצוקתם של חקלאים מול מבצע אכיפה נרחב של פקחי משרד האוצר והמשטרה כלפי חקלאים במועצת גזר. לדבריו התראות שקיבלו חקלאים, בהם מבוגרים מאוד, עומדות על קנסות של מאות אלפי שקלים ואף למעלה ממיליון שקלים.

"בשבועות האחרונים מתקיים מבצע חסר תקדים שמתמקד במועצה האזורית גזר", הוא מספר. "עוברים משק משק ומחפשים חריגות בניה, חוקרים את בעלי המקרקעין, את המושבניקים שחלקם חקלאים וחלקם כבר לא יכולים להיות חקלאים, ומטילים עליהם התראות קנס בין 300 אלף שקל ל-1.2 מיליון שקל".

לדבריו ההתראות קובעות כי במידה ולא יפנו החקלאים את השימוש במבנים בתוך שלושים יום יצטרכו לשלם את הקנסות בהתאם לחוק התכנון והבניה. "מדובר באכיפה חסרת תקדים שלא הכרנו בהיקפים כאלה. הם הגיעו עם ניידות משטרה, מסוקי משטרה וגורמי אכיפה נוספים". לטעמו מדובר בהתנהלות בריונית כלפי מי שאין כל סיבה להפעיל מולו אמצעים שכאלה.

"נכנסים 10-15 איש במדים בצורה לא מידתית ומחפשים", מספר אבלה ומבהיר כי בחלק מהמקרים קיבלו החקלאים התראות מוקדמות ובחלק מהמקרים מדובר במחסנים שקיבלו היתר לפעילות חקלאית, אך הפקחים בודקים מה החקלאי מגדל ומה לא בדקדקנות ספציפית על מנת להוכיח פערים בין הייעוד הרשום בהיתר השימוש לבין השימוש בפועל.

אחד המבנים שקיבלו התראה
אחד המבנים שקיבלו התראה צילום: עו"ד אבלה

בדבריו תוהה עו"ד אבלה מדוע מבצע האכיפה מתנקז דווקא למועצת גזר בעוד בשאר המקומות ברחבי הארץ האכיפה מאוד מינורית. לטעמו ללא מהלך מקביל של הסדרה המשולב יחד עם מהלך האכיפה לא ברור "מאיפה יחיו החקלאים הללו, מאיפה יתפרנסו ומאיפה ישלמו את הקנס? דרוש פתרון כולל".

כשנשאל אם יתכן ומאחורי ההחלטה לצאת למבצע האכיפה עומדת התחושה שמגזר החקלאים מתנהל ללא דין וללא דיין, משיב עו"ד אבלה: "כחקלאי וכעו"ד מתמחה בתחום אני יכול לומר שאין מחלוקת על כך שצריכה להיות אכיפה, אבל הדבר צריך להתבצע עם פתרונות הסדרה ולא אכיפה לבדה. חזרתי היום ממשק של אדם בן כמעט שמונים שהשכיר את המבנה החקלאי שלו בהיתר למחסן פירות. מגיע משרד האוצר ומציג טענה שהוא משכיר את המבנה לשימוש שהוא לא רק שלו ומשום כך נתנו לו התראה של 600 אלף שקל. מדובר בבניה בהיתר ובשימוש חקלאי בהיתר כשהמושבניק כבר לא יכול לתפקד כמו לפני עשרים שנה".

לדבריו אמנם יש בעיה בתחום היתרי הבניה במגזר החקלאי, אך זו אינה בעיה הנוגעת למגזר זה לבדו. "יש מגזרים עם בעיות של בניה ללא היתר כמו במגזר הערבי ולא ראינו אכיפה ברמה הזו. יש כאן שאלות מאוד תמוהות. במגזר הערבי ובמגזרים נוספים יש הרבה יותר חריגות, אבל בניגוד אליהם אצל החקלאים אין לאנשים ממה להתפרנס לנוכח הקריסה החקלאית".

"דרוש פתרון משולב של הסדרה ואכיפה. יש היתרים וצריך להתאים את השימוש להיתר שניתן". לדבריו מצוקת החקלאים לנוכח האכיפה הממוקדת רבה מאוד. "המצב חמור מאוד. זה שחר שלילי של יום חדש. ההתראות האלה נכנסות לתוקף והן תחומות בשלושים יום. בתום התקופה הזו רשויות שונות יצטרכו לבדוק אם אנשים פינו את המבנים או לא בהתאם לאותה התראה שקיבלו. אנשים לא ישנים כבר שבועות. הם רואים מסוק, ניידות ומבצעים שאנחנו לא מכירים בהתיישבות ובמושבים. הם עוברים משק אחר משק במשהו שהוא יותר מקוריוז או כותרת. זו בעיה אמתית של פרנסה. מאיפה הם יתפרנסו? מאיפה ישלמו את כל הקנסות?".

קנסות בשמים. דו"ח שקיבל חקלאי
קנסות בשמים. דו"ח שקיבל חקלאי צילום: עו"ד אבלה

לפי שעה פנה עו"ד אבלה למשרד האוצר בבקשה לבטל התראות והוא ממתין לתגובת המערכת.