יוסי דגן: "לדרוש מראש הממשלה תאריך לסיפוח"

ראש מועצת שומרון הגיב לדברי השגריר פרידמן: "אם מחיר הסיפוח יהיה נסיגה משטחי C - יש להפיל את הממשלה".

ערוץ 7 , ז' בסיון תשע"ט

מרכז סיור ולימוד שומרון קיים היום יחד עם מחלקת תיירות שומרון של המועצה האזורית שומרון ומרכז מורשת גוש קטיף וצפון השומרון את כנס שומרון התשיעי בישוב אלון מורה.

הכנס עסק בסיכויים לחזור ליישובים בצפון השומרון כולל לנחלה הענקית של "בנות צלפחד" שמחשבה בתקופת התנ"ך ל"מרכז הארץ" ולמקום העשיר והנחשב ביותר, בעשייה של ההתיישבות עד היום ובפניה לעתיד.

בכנס נשאו דברים פרופסור אהרון דמסקי שעסק בנחלת בנות צלפחד, פרופסור יוסי גולדשטיין שעסק במקומה של מפלגת העבודה בהפרחת השומרון, ד"ר אלונה הורשטיין שעסקה בחלקו של גרעין אלון מורה בנפילת מפלגת העבודה, ההיסטוריון חגי הוברמן, ראש מרכז סיור ולימוד שומרון יאיר אלמקייס, והפרשן הפוליטי של חדשות 12 עמית סגל.

את הכנס פתח ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן שהתייחס לאמירתו של שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן לפיה לישראל יש זכות לספח חלק משטחי יהודה ושומרון.

"צריך לשמוח על הדברים זו אמירה מוסרית וערכית, אולם הכדור מעולם לא היה ולא יהיה בוושינגטון. הכדור רק בירושלים אצל ראש הממשלה. אנחנו צריכים לדרוש מראש הממשלה לא להסתפק בדיבורים. צריך לדרוש תאריך לסיפוח", אמר דגן.

הוא הוסיף, "אנחנו עדים לאינפלציה של הכרזות ולא רואים דברים ברמת המעשה. צריך לחדד עוד נקודה: ביהודה ושומרון יש 6 מליון דונם. מתוכם בנו יהודים וערבים ביחד 7% מהשטח. המשמעות היא ש-93% מיהודה ושומרון ריק. החשש הגדול הוא שמתוך דיבור או ביצוע של סיפוח של ישובים יהודים בלבד, תתקיים בפועל נסיגה משטחי C ומסירת שטחי מולדת בפועל של מליוני דונמים".

"צריך להציב כאן קו אדום פוליטי. כל תוכנית ותהא הטובה ביותר אפילו החלה של הריבונות על כל הישובים היהודים ביהודה ושומרון אם המחיר שצריך לשלם עליה הוא נסיגה משטחי C, אפילו של סנטימטר, אנחנו כמחנה הלאומי צריכים להציב קו אדום ברמה של להפיל את הממשלה", הוסיף דגן.