תקרית דיפלומטית בעקבות משחק כדורגל

היחסים הדיפלומטיים בין צרפת וטורקיה התערערו אחרי שאוהדי טורקיה שרקו בוז בזמן נגינת ההמנון הצרפתי במשחק בין השתיים

נרי וייס - ערוץ 7 , ז' בסיון תשע"ט

תקרית דיפלומטית בעקבות משחק כדורגל-ערוץ 7
שחקני צרפת. יגרמו לתקרית דיפלומטית?
צילום: REUTERS/Kai Pfaffenbach

תקרית דיפלומטית או אירוע קטן? פוליטיקה וספורט תמיד כנראה יהיו מעורבבים זה בזה. הסיבות לכך רבות אך כנראה שעיקרן הוא מאחר שענפי הספורט השונים הינם תחרותיים אלה מלווים באמוציות רבות.

ביום שישי האחרון, בזמן שנבחרת הכדורגל של ישראל הביסה את נבחרת לטביה במסגרת בית ז', גם אלופת העולם צרפת קיימה משחק במסגרת מוקדמות יורו 2020 כשזו התארחה אצל מקבילתה הטורקית.

כבר עת הגיעו שחקני אלופת העולם בכדורגל למדינה הערבית, התקבלו אלה באווירת משחק חוץ, דבר המקובל בכדורגל העולמי אך גם אלה לא ציפו למה שארע על כר הדשא.

אמנם על כר הדשא הפסידה אלופת העולם במפתיע לטורקים, אך לא זה מה שעורר סערה בצרפת כששם עוסקים כבר מספר ימים במה שארע. היה זה במהלך נגינת המנון צרפת, ה'לה-מרסייז', כשהאוהדים הטורקים שרקו בוז וקראו קריאות רמות שהפריעו לנגינת ההמנון הצרפתי. דבר זה פגע עד מאוד באוהדים הצרפתיים, בשחקנים ואף בפוליטיקאים כשאלה ראו במעשה זה חוסר כבוד מוחלט למדינה ופגיעה קשה בערכי הספורט שמקורם הוא מתן כבוד לאחר.

הפוליטיקאית הבכירה, מארין לה פן צייצה בחשבון הטוויטר שלה עם הישמע שריקות הבוז כי "שריקות במהלך השמעת המנון זה דבר מביש. אני מצפה מפיפ"א להעניש את ההתאחדות לכדורגל של טורקיה על חוסר הכבוד של הציבור הטורקי", ואתמול גם נשיא צרפת, עמנואל מקרון הגיב על המקרה אותו הגדיר כ"בלתי מתקבל על הדעת".

עם זאת, היום (שני) נשיא ההתאחדות לכדורגל של צרפת, נואל לה גרט, ניסה להכניס את הדברים לפרופורציות כשאמר: "הנבחרת שלנו התקבלה לא יפה על ידי חלק מהאוהדים הטורקים, אבל אחרים נהגו בה בכבוד".

לגבי הבוז בהמנון, אמר נשיא ההתאחדות שנכח באצטדיון כי גם בכירי ההתאחדות הטורקית חשו מאוד לא בנוח".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il