אוהדי בית"ר. אין גזענות
אוהדי בית"ר. אין גזענות צילום: פלאש 90

אין כניסה לגזענים. סערה גדולה מתחוללת ביממה האחרונה בקרב אוהדי בית"ר ירושלים. הסיבה: החתמתו של קשרה המצטיין של מכבי נתניה, עלי מוחמד. מיעוט קטן מקרב אוהדי בית"ר מתחו ביקורת על החתמתו של הקשר בעל שם המשפחה הדומה לנביא האיסלאם, בעוד חלק גדול מקהל אוהדי בית"ר מחבקים את הרכש הנוצץ ביותר העונה של הירושלמים כמו גם את ההנהלה והעומד בראשה - משה חוגג.

בתזמון מדהים, מפרסמת היום (שלישי) התכנית 'בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים' של 'הקרן החדשה לישראל', את דו"ח הסיכום העונתי לעונת 2018/19 ממנו עולה תמונה ברורה כי אין יותר מקרי גזענות ביציעי אוהדי בית"ר.

למעשה, דו"ח ההגינות המסכם את עונת ליגת העל של משקיפי התכנית 'בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים' של הקרן החדשה לישראל ובתמיכת אופ"א קובע כי העונה חלה ירידה דרמטית בקריאות הגזעניות במגרשים ונרשמו 19 אירועים כאלה בלבד לעומת 54 בעונה שעברה. כמו כן, נרשמה ירידה במספר הנהמות של קהלי האוהדים והוא עומד על 3 לעומת 7 בעונה הקודמת.

לא רק זאת, אלא שבית"ר ירושלים, שלא נמנית על אחד מהמועדונים החביבים בלשון המעטה על חברי הקרן, נבחרה לקבוצה המשתפרת בנוגע לכמות הקריאות הגזעניות ביציעי הקבוצה. על פי המשקיפים וכותבי הדו"ח, שתי קריאות בלבד נשמעו ביציעי טדי לאורך העונה כולה, כאשר כל הקריאות שנשמעו הושתקו על ידי חלק גדול של הקהל. אין בכך הוכחה טובה יותר כי הגזענות מוגרה לחלוטין מיציעי טדי, הודות בעיקר לפעולותיו של הבעלים החדש משה חוגג ששם לעצמו מטרה למגר קריאות אלו שלדבריו הינם חילול ה'.

"יש לציין כי הקריאה שהייתה נפוצה בשנים קודמות ביציעי בית״ר: ״הקבוצה הגזענית של המדינה״, לא נשמעה העונה ביציעים כלל. הקריאה ״שיישרף לכם הכפר״ נשמעה במשחק אחד בלבד, על ידי 300 אוהדים, והושתקה במהרה על ידי אלפים ביציע", נכתב בדו"ח שפורסם הבוקר.

גם ביציעי מכבי תל אביב, במדיה גם כן לא משחק שחקן ערבי כשאוהדיה גרמו למהראן ראדי לעזוב את הקבוצה בשל מוצאו בעבר, חל שיפור משמעותי כאשר ביציעי הקבוצה נשמעו 5 פעמים קריאות גזעניות על ידי קהל אוהדים, לעומת 16 בעונה שלפניה, אם כי אלה בניגוד לאוהדי בית"ר ירושלים, לא השתיקו את הקריאות הללו - 4 מתוך הקריאות היו של בודדים והושתקו על ידי רוב יושבי היציע.

מי שתופסת את המקום הראשון במדד הקבוצה הגזענית של המדינה על פי הדו"ח זו לא אחרת ממחזיקת גביע המדינה הטריה - בני יהודה. לראשונה מזה 16 שנים, מאז החלה התכנית לפעול, נמצאת בני יהודה במקום הראשון במדד הגזענות כשביציעיה נשמעו 13 פעמים שירים בעלי אופי גזעני, פעמיים נהמות לעבר שחקנים שחומי עור וכן קריאות נוספות. לדברי מחברי הדו"ח, הסיבה להתנהגותם של אוהדי בני יהודה ולהימצאותם במקום הראשון הלא מחמיא, הינה בשל מחאת האוהדים מפתיחת העונה ולאורך רובה כנגד הבעלים ברק אברמוב.

כמובן שמי שיוצאת בשלום בדו"ח המפורסם זו הקבוצה של המגזר הערבי, בני סכנין. למרות אירועי אלימות חמורים וחריגים ביציעיה, הן כלפי אוהדים שלהם עצמם והן כלפי שחקנים ואף בעלי תפקידים כמו אלונה ברקת הבעלים של הפועל באר שבע, זו מופיעה בהערת אגב בדו"ח כשנכתב כי "במשחקי בני סכנין נרשמו ארבע מקרים של התפרעויות אוהדים, שלוש מהן היו חריגות ואלימות במיוחד. לא נשמעו קריאות גזעניות בכל משחקי הקבוצה".

לגבי אלימות ביציעי הכדורגל צויין כי רק פעם אחת בלבד התקיימה קטטה אלימה בין שני מחנות אוהדים מחוץ ליציעים, במשחק בין בית״ר ירושלים לבין הפועל תל אביב במחזור ה-13, ושוב בהערת אגב צויין האימות האלים במהלכו הותקף אוטובוס אוהדי בית״ר ירושלים שהיה בדרכו למשחק בסכנין.

בתכנית ציינו גם את הפעמים בהן קבוצות הגיעו לבית הדין המשמעתי של ההתאחדות לכדורגל העונה, כשכמובן בית"ר היא זו שמובילה בפער על פני כל היתר כשזו הגיעה 8 פעמים העונה לבית הדין, מה שמעורר את השאלה האם ישנו דין לבית"ר ודין לכל השאר, כאשר הדו"ח מוכיח כי זו נחשבת לאחת הקבוצות ההוגנות העונה בליגת העל.

שרת התרבות והספורט מירי רגב הגיבה על הדו"ח כשאמרה: "נתוני הדו"ח, המצביעים על ירידה חדה במספר מקרי האלימות והגזענות במגרשי הכדורגל, אכן מעודדים".

לדברי השרה רגב, "נתונים אלו הם תוצאה ישירה של המדיניות אותה הובלתי בארבע השנים האחרונות של מניעת אלימות במגרשי הכדורגל והגברת חוויית הצפייה בהם. כחלק ממדיניות זו, הוקמה היחידה המשטרתית למניעת אלימות בספורט והועברו תקציבים למשרד לביטחון הפנים לטובת הקמת היחידה והפעלתה.

מכניסתי לתפקיד הבהרתי כי האוהדים אינם הבעיה לאלימות במגרשים כי אם הפיתרון שלה. אני שמחה לראות כי מאמצינו נושאים פרי".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו