''הזדמנות היסטורית שלא תחזור''

צוערי משרד החוץ סיירו בשומרון. חוטובלי: ישראל נמצאת בעידן מדיני חדש שבו רעיון החלת החוק הישראלי על יהודה ושומרון הופך למעשי.

ניצן קידר , ח' בסיון תשע"ט

חוטובלי והצוערים בשומרון
חוטובלי והצוערים בשומרון
צילום: דוברות

משתתי קורס הצוערים של משרד החוץ סיירו היום (שלישי) בשומרון יחד עם סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי.

במהלך הסיור הגיעו הצוערים, היוצאים בקרוב לשליחות מדינית, לתצפית בהר כביר, שם קיבלו סקירה מדינית מסגנית השר.

"ישראל נמצאת בעידן מדיני חדש שבו רעיון החלת החוק הישראלי על יהודה ושומרון הופך למעשי", אמרה חוטובלי. ''דברי השגריר פרידמן שסיפוח חלק מהשטח הוא מעשה אפשרי הם חלק מהזדמנות היסטורית שלא תחזור''.

עוד אמרה סגנית השר לצוערים: "אני רוצה שתצאו מהמקום הזה עם סל כלים דיפלומטי שיש בו קודם כל הבנה של השייכות העמוקה שלנו אל חבלי הארץ הזאת, לצד ההבנה כי ההתיישבות ביהודה ושומרון היא מוסרית ממש כמו המפעל הציוני של יישוב רחובות ותל אביב".

חוטובלי הציגה בפני הצוערים פתרונות מדיניים אפשריים ודיברה על ההישגים הדיפלומטים של השנים האחרונות: הכרה בירושלים, העברת שגרירויות אליה והכרה אמריקאית בגולן, "זאת כחלק מתהליך שבו הקהילה הבינלאומית מכירה בתוצאה הצודקת של מלחמת ששת הימים".

לדבריה כישלון ההתנתקות והפיכת עזה לקן טרור גרמה לחלקים רחבים בציבור הישראלי להבין כי חלוקת הארץ לא יכולה להוות פתרון מדיני. "בכל הנוגע ליהודה ושומרון, לא מדובר בסיפוח חבל ארץ זר, אלא בהחלת החוק על חבלי מולדת. אתם נדרשים לייצג את מדינת ישראל בעידן מדיני שבו יש בשורה וחזון ולא עוד נסיגות".

הצוערים נפגשו עם דמויות בהנהגת ההתיישבות. בהר כביר זכו לסקירה מפיו של בני קצובר, שסיפר למשתתפים על ראשיתה של ההתיישבות בשומרון ועל האתגרים איתם מתמודדים היום המתיישבים. בישיבה באלון מורה שוחח איתם הרב אליקים לבנון על ההיבטים התנ"כים המלמדים על הקשר של עם ישראל ליהודה ושומרון, ובאוגדת איו"ש קיבלו סקירה צבאית מקצין המבצעים של האוגדה, רס"ן אלון חנוני.

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון נפגש עם הצוערים בתצפית ברקן, סקר בפניהם את השומרון, על האוכלוסייה המגוונת שבו, גבולותיו הרחבים וגודלו. "מה שחשוב זה להציג את המציאות כפי שהיא. אבל כדי להציג אותה צריך להכיר אותה. לדעת שיש לנו זכות על הארץ הזו. זו המשימה שלכם. ואני קורא לכם להביא לכאן, לכשתגיעו לתפקידים אליהם אתם מיועדים, מובילי דעת קהל וחברי פרלמנט, אנחנו נעזור לכם במה שצריך כדי לאפשר להם לראות את המציאות כפי שהיא באמת".