5 שנות השקעה, גידול של 15% בעוטף עזה

ד"ר רותי פרום-אריכא, מנהלת הרשות לתכנון במשרד החקלאות, מספרת על יישום החלטת הממשלה לפיתוח העוטף שהביאה אליו עוד 1,200 משפחות.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ח' בסיון תשע"ט

5 שנות השקעה, גידול של 15% בעוטף עזה-ערוץ 7
ד"ר רותי פרום-אריכא
צילום: חגית ברנר, דוברות משרד החקלאות

במהלך חמש השנים האחרונות, נקלטו ביישובי עוטף עזה למעלה מ-1,200 משפחות חדשות, המהוות גידול אוכלוסייה של 15%.

המהלך שהוביל לבשורה הזאת החל לפני כחמש שנים, כשלאחר מבצע "צוק איתן" בעקבות עבודה בין משרדית לפיתוח חקלאי התיישבותי ביישובי עוטף עזה, גובשה החלטת ממשלה (מס' 2017) לפיתוח האזור מבחינה כלכלית, חברתית והתיישבותית.

ד"ר רותי פרום אריכא, מנהלת הרשות לתכנון במשרד החקלאות, רואה בשביעות רצון כיצד יישום ההחלטה הניב תוצאות טובות במיוחד.

"תקופה של חמש השנים מאפשרת לנו לבחון את הדברים, לבדוק תוצאות של עבודות שמתחילות להיראות בשטח, להוסיף תגובות של אנשים וגם נתונים סטטיסטיים שאפשרו לנו להסתכל על התמונה כולה. לא ידענו שאנחנו נכנסים באותה תקופה למצב שמקשה על הקליטה ביישובים בצורה מאוד לגיטימית, אבל הטיימינג היה תכנית, בחינת המצב חמש שנים אחרי, ורואים תוצאות מדהימות", היא מספרת לערוץ 7.

לדבריה, "כל משרדי הממשלה שהיו שותפים להחלטה וכל אחד תרם את חלקו. אנחנו תרמנו לנושא התשתיות החקלאיות, לנושא המים, למכסות עובדים זרים וכל אלה - יחד עם מיגון השטחים החקלאיים - היו מעטפת שתגברה את התשתיות החקלאיות. לצד זה היה תגבור של תשתיות כפריות-תיירותיות ואפילו תכניות שמאפשרות ליישובים הללו להוסיף נחלות ולצמוח - בוצעו דרך ההחלטה הזאת".

פרום-אריכא מציינת עוד כי "פרק חשוב שהיה בתוך ההחלטה דן בשיקום התשתיות ביישובים הכפריים. הביצוע והתקצוב נעשה באמצעות החטיבה להתיישבות באמצעות תכנית עבודה שגובשה על ידינו. 184 מיליון שקלים הושקעו בכך כולל השקעה בתשתיות החשמל בניהול משרד הביטחון והכל יחד אפשר לשדרג את היישובים ולייצר להם פנים חדשות לחלוטין. מעולם לא היתה השקעה כה משמעותית וניכרת בשיקום תשתיות ביישובים ואני חושבת שבחרנו טוב. האזור הוכיח את עצמו גם מבחינת עמידות והאתגרים הקשים שעמדו בפניו וגם מבחינת התוצאות".

היא מוסיפה כי במשרד החקלאות לא הופתעו לגמרי מהתוצאות. "לא היתה כאן הפתעה מוחלטת, משום ששמענו לאורך השנים, שעל אף הקשיים ובהשקעה מאוד גדולה בחוסן הקהילתי, היישובים לא הירפו ממאמצי השיווק והקליטה שלהם וזה נשא פירות. זה מחבר את הקהילה הקיימת והותיקה יחד עם החדשים, מצעיר את היישובים ומביא הרבה תקווה".