מולדובה: נעביר את השגרירות לירושלים

ממשלת המעבר במדינה הודיעה על החלטתה, אך ספק אם תמומש בשל המצב הפוליטי הסבוך במולדובה ותהיות לגבי חוקיות הממשלה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ט' בסיון תשע"ט

מולדובה
מולדובה
צילום: ISTOCK

ממשלת מולדובה החליטה להעביר את שגרירותה בישראל מתל אביב לירושלים.

"ההחלטה התקבלה מתוך הבנה לחוסר היציבות הפוליטית במדינה ולאחר ששתי הממשלות חסמו במשך זמן רב זו את זו. אנחנו מעוניינים שהיא תצא אל הפועל", נאמר בהודעה רשמית של ראש הממשלה המולדובי פאבל פיליפ.

תוקפה של ההצהרה אינו ברור, משום שבמדינה שורר משבר פוליטי ומכהנות בה שתי ממשלות, אחת ממשלת מעבר ואחת נוספת שהוקמה בסוף השבוע. הממשלה החדשה שולטת בבניין הפרלמנט ואילו הישנה על בנין הממשלה.

בראש ממשלת המעבר עומד פאבל פיליפ ואילו את הממשלה החדשה הקימו במשותף המפלגה הסוציאליסטית הפרו־רוסית, ומפלגת 'אקו"ם' הפרו־אירופית.

שתי מפלגות אלו חברו יחד, למרות שהן מחזיקות בדעות מנוגדות לחלוטין, בניסיון להדיח את פיליפ מתפקידו כראש הממשלה.

מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר, בירך על ההחלטה. "ממשלת מולדובה נקטה היום צעד מבורך וחשוב בהבעת אמון במדינת ישראל, ובהכרה הפומבית של ירושלים כבירתה החוקית של ישראל. שמחתי מאוד לשמוע הבוקר משגרירת מולדובה בארה"ב על התפתחות זו".

"ההחלטה החשובה הזו מבטאת באופן מלא את רצון האזרחים במולדובה ומשקפת את היחסים המצוינים בין שתי המדינות. אני מקווה שצעד זה יהווה דוגמה חיובית לכלל המדינות המיודדות עם ישראל אשר ישקלו מהלך זהה. מולדובה הוכיחה שוב ושוב בשנים האחרונות כי היא חברת אמת של ישראל והובילה את המאבק הקריטי כנגד האנטישמיות הגוברת בעולם. כמו כן, מדובר במחווה חיובית כלפי יהודים רבים ממוצא מולדובי המתגוררים כיום בישראל, וממשיכים לחוש זיקה למדינה שהייתה פעם ביתם, כפי שהייתה ביתם של רבים מבני משפחתי", דברי זינגר.