אוהדי חיפה. בקרוב גם שומרי שבת?
אוהדי חיפה. בקרוב גם שומרי שבת?צילום: באדיבות האתר הרשמי של מכבי חיפה (ראובן כהן).

האם נמצא הפתרון לאוהדי הכדורגל שומרי המסורת? זה זמן רב שאוהדי הכדורגל הדתיים ושומרי המסורת מרגישים כי הם מקופחים וכי הם מופלים לרעה על ידי קבוצות ליגת העל בכדורגל ומנהלת הליגות.

לדבריהם, העובדה כי ישנם משחקים המתקיימים במהלך השבת או בסמוך לה, מדירים אותם ממגרשי הכדורגל, זאת מאחר שרכישת מנוי עבורם, האמורה להוזיל את מחירי הכרטיסים, אינה באה בחשבון מאחר שמשחקים רבים במהלך העונה מתקיימים בשבת. כך יוצא כי האוהדים שומרי השבת רוכשים מנוי ככל האדם אך לא מנצלים אותו ומפסידים כסף רב בשל חוסר ההתחשבות בהם.

טענותיהם של האוהדים הדתיים ושומרי המסורת הגיעה גם אל חברי הכנסת כשרק לאחרונה יצא לעזרתם ח"כ בצלאל סמוטריץ' שפנה במכתב לשרת התרבות והספורט מירי רגב בבקשה שלא להדיר אוהדים דתיים ממשחקי הכדורגל ולקיים את אלו בימות החול ולא בשבת.

עוד קודם לכן דן בית המשפט בתל אביב לגבי כל נושא משחקי הכדורגל בשבת ואף בג"צ התערב בנושא, אך בסופו של דבר - מה שהיה הוא שיהיה ואוהדים דתיים רבים נאלצו לשלם כסף על מוצר שלא קיבלו ממנו תפוקה מלאה. כעת נראה כי יש פתרון באופק, גם אם הוא לא מונע חילול שבת.

אחרי שפנתה למנהלת הליגות בסיום העונה לשבץ את משחקיה בעונה הבאה בשבת, לאור דרישת אוהדיה הרבים, קבוצת הכדורגל של מכבי חיפה לא משאיר את הדתיים מאחור.

במועדון יזמו מנוי מיוחד לשומרי שבת אשר יאפשר לאוהדים לקבל נקודות בדמות כסף על כל משחק אותו יפספסו בשל קדושת השבת.

בשלב הראשוני רק אוהד אשר רכש מנוי רגיל יוכל לבקש לעשות מנוי שבת, כשמספר המקומות לזה מוגבל - "רכישת מנוי שבת תבטיח לבעל המנוי לעונת 2019/20 כי בכל משחק בית אשר יתקיים באצטדיון סמי עופר במהלך השבת, יקבל בעל המנוי החזר נקודות שוות כסף בשווי 5% מערך המנוי", נכתב בתקנון הקבוצה.

מהו אותו משחק שמוגדר בשבת על פי הנהלת הירוקים מחיפה? "משחק אשר מתקיים במהלך השבת יוגדר כמשחק בית אשר יתקיים החל מחצי שעה לפני כניסת השבת ועד חצי שעה לאחר יציאת השבת", כאשר הזמנים מוגדרים ליציאת וכניסת השבת לפי אזור חיפה.

על פי תקנון הקבוצה, כל נקודה שווה שקל ואת הנקודות שיקבלו אותם אוהדים שומרי שבת בשל משחק הבית ממנו נעדרו בשל קדושת השבת, ניתן יהיה לממש ברכישת מנוי בית לעונת המשחקים הבאה או ברכישת כרטיסים למשחקי הבית של הקבוצה במסגרת ליגת העל בשתי העונות הקרובות, ולחלופים ברכישת מוצרים מהחנות או מאתר החנות של הקבוצה.

האם זה הפתרון לו ייחלו אוהדי הכדורגל שומרי השבת? השחקנים המסורתיים והדתיים? הילדים שחולמים יום אחד להיות שחקני כדורגל מבלי לפגוע בקדושת השבת? לא, אבל זו בהחלט התחלה טובה לאפשר גם לאוהדים שומרי שבת להגיע למשחקי ליגת העל בכדורגל.