הפסטיבל בלודז'
הפסטיבל בלודז' צילום: נטליה סורל

בעיר לודז׳ בפולין התקיים לראשונה השבוע פסטיבל יהודי לרגל חג השבועות הנקרא "פסטיבל השלווה".

הפסטיבל, שאורגן על ידי הקרן לשימור המורשת היהודית בפולין, בשיתוף עם שליח ארגון "שבי ישראל" ללודז׳ הרב דוד שחובסקי, המשמש גם כרב הקהילה, הוא אירוע ייחודי שמחבר בין אמנות ותרבות יהודית לרוחניות.

הפסטיבל כלל הקרנת סרטים, שיעורי לימוד תורה, סדנאות אומנות ובישול, קונצרטים ועוד.

"כדי להתבונן פנימה אל תוך עצמך ולהרהר על החיים הסובבים אותנו, נדרש זמן ומרחב", אמר שיחובסקי. "תושבי לודז' הצטרפו אלינו כדי לקחת הפוגה, להיפתח זה לזה וללמוד על החיים העכשוויים של הקהילה היהודית בפולין".

פסטיבל השלווה החל בשבת, ה-8 ביוני, עם ליל לימוד תורה לכבוד חג השבועות, שבו יהודים באופן מסורתי מתכנסים לצורך לימוד משותף. למחרת נערך סיור מיוחד באתרים היסטוריים של העיר לודז׳, ואתמול, שלישי, נערך טקס במרכז הקהילתי היהודי במעמד הרב הראשי של פולין מיכאל שודריך שבו נחשפה מצבה לזכרו של מאוריצי גוטנטג ז"ל, ראש המחלקה הראשונה של חטיבת מכבי האש.

בשנים האחרונות מתרחש בפולין תהליך מופלא שבמסגרתו יהודים רבים, אשר הבורות והאנטישמיות הקיצונית שבה נתקלו לאחר השואה גרמה לרבים מהם לאבד כל קשר ליהדות ואף להתנצר, חוזרים אט-אט ליהדותם.

"למרות העובדה שלאלפיֿ צעירים פולנים יש הורים, סבים או אפילו סבים גדולים שהיו צריכים להסתיר את זהותם היהודית במשך עשרות שנים, מאז נפילת הקומוניזם היהדות מרימה את ראשה בפולין ואנו שמחים על ההזדמנות לחגוג את זה", מסכם מייסד ויו"ר" שבי ישראל״, מיכאל פרוינד.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו