חקירה בפיפ"א נגד ג'יבריל רג'וב

בפיפ"א הוחלט לפתוח בחקירה נגד בכיר הרש"פ ג'יבריל רג'וב על שהמשיך להאדיר טרור גם בכהנו כיו"ר התאחדות הכדורגל של הרש"פ.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט' בסיון תשע"ט

ג'יבריל רג'וב
ג'יבריל רג'וב
צילום: רויטרס

ועדת האתיקה של פיפ"א הודיעה לראש התאחדות הכדורגל הפלסטינית ג'יבריל רג'וב שנפתחה חקירה נגדו על בסיס ראיות שהוגשו על ידי מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" ולפיהן רג'וב ניצל את מעמדו כיו"ר התאחדות הכדורגל של הרש"פ להאדרת טרור ולא לקדם שלום בנתיבי הספורט.

במכתב לרג'וב נכתב: "ועדת האתיקה של פיפ"א פתחה בהליכי חקירה לאחר שהתברר, על בסיס מסמך וראיות תומכות שהוגשו על ידי ארגון "מבט לתקשורת פלסטינית"... כי קיים לכאורה יסוד ראייתי לכך שביצעת הפרות של הקוד האתי של פיפ"א".

התלונה שהוגשה על ידי חוקרי "מבט לתקשורת פלסטינית" כללה ראיות לכך שרג'וב הפר את תקנות פיפ"א באופן סדרתי, כאשר עסק בעידוד ובהאדרת טרור, הסית לשנאה ולאלימות, קידם ערכי גזענות ואסר על קיום משחק כדורגל שנועד לבניית גשר לשלום.

ב'מבט' מציינים כי ככלל, פיפ"א אינה מפרסמת פרטים על חקירות שהיא מבצעת, אך לאחרונה התפרסם העתק ממכתב שנשלח לרג'וב ממחלקת החקירות של פיפ"א. במכתב שבו רג'וב נדרש להגיב על התלונה שהוגשה נגדו.

המכתב שמיידע את רג'וב על פתיחת החקירה, שנשלח בתחילת שנה זו, ציין בפני רג'וב את חובתו "לסייע ולשתף פעולה באופן מלא, בכנות ובאמונה, עם ועדת האתיקה", ודרש ממנו להגיב עד ה-18/01/2019.

אם פיפ"א תמצא כי רג'וב אשם בהפרת הכללים כפי שהוא הואשם, הוא צפוי להיענש בקנסות גדולים שיוטלו עליו, וגם באיסור על השתתפות בכל פעילות כדורגל לתקופה של עד חמש שנים.

במכון מציינים עוד כי כבר בחודש אוגוסט בשנה שעברה הוטלו על רג'וב סנקציות מטעם ועדת המשמעת של פיפ"א. הוא הורחק ל-12 חודשים מכל תחרות כדורגל, ונקנס ב-20,000 פרנקים שוויצרים, על הפרת סעיף 53 (הסתה לשנאה ולאלימות) בתקנון המשמעת של פיפ"א.

עוד מציינים ב'מבט' כי הראיות נגד רג'וב הן ראיות וידאו, כולל סרטונים מוקלטים שבהם רג'וב נראה כשהוא מעודד ומאדיר את הטרור, מסית לשנאה, מדבר בשפה מכפישה, וגם אוסר על מגעים עם ספורטאים ישראלים. "לאור כל זאת, יהיה בלתי סביר מצד פיפ"א אם היא תקבל הכחשותיו של רג'וב, כאשר שיח השנאה ועידוד הטרור שלו מתועד בסרטוני וידאו מוקלטים מערוצי הטלוויזיה של הרש"פ, שבהם רג'וב מופיע בדמותו ובקולו".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il