הונג קונג
הונג קונג צילום: רויטרס

פרי המחאה: המחאות בהונג קונג קצרו אתמול הצלחה ראשונה כשפקידי המועצה המחוקקת הודיעה אתמול על דחיה בקידום חוק ההסגרה לסין.

מדובר בחוק שיסייע לבייג'ינג לחזק עוד יותר את אחיזתה ואת השפעתה על המתחולל בהונג קונג שנחשבת לטריטוריה חצי אוטונומית תחת ריבונות סינית.

אתמול בשעות הצהרים היתה המועצה המחוקקת אמורה לקיים הצבעה בקריאה שניה על חוק ההסגרה לסין, ומארגני המחאה שמו לעצמם יעד למנוע מהמחוקקים את האפשרות להכנס לבנין המועצה.

ואכן, עשרות אלפי בני אדם נהרו לרחובות המרכזיים של הונג קונג, כשהם נהנים מתמיכתם של איגודי עובדים רבים. איגוד נהגי התחבורה הציבורית הורה לנהגי האוטובוסים לנסוע במהירות איטית לאות הזדהות עם המחאה, איגוד הסטודנטים הודיע על השבתת הלימודים כדי שהסטודנטים יוכלו להשתתף במחאה, ואיגודים נוספים הודיעו על שביתה מלאה או חלקית על מנת לתרום להצלחת המחאה.

בפועל הגיעו רבים מהמפגינים בכלי רכב ועצרו אותם באמצע הכביש במטרה לעצור את התנועה. לצדם הגיעו המונים רגלית, והתיישבו בכיכרות המרכזיים כשהם חוסמים כל אפשרות של כלי רכב להתקדם.

השיתוק המלא של מרכז העיר עשה את המצופה, וכאמור כעבור שעות הודיעו פקידי המועצה המחוקקת כי ההצבעה על החוק בקריאה שניה נדחתה למועד אחר.

עם זאת, ברור למארגני המחאה כי ההישג של אתמול הוא זמני בלבד, ואם המועצה תבקש לקדם את החוק היא תמצא דרכים לעשות זאת חרף התנגדותם של המפגינים.