נשמור על עפולה יהודית

חבר מועצת עיריית עפולה אומר לערוץ 7 כי עירו לא תהיה אלטרנטיבה לתושבים ערבים. "חשש לשינוי הציביון והמבנה הדמוגרפי של העיר''.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ג בסיון תשע"ט

נשמור על עפולה יהודית-ערוץ 7
הפגנת תושבי עפולה נגד שינוי ציביון העיר
צילום ארכיון: יהודה פואה

עשרות מתושבי עפולה הפגינו אתמול (מוצאי שבת) נגד שינוי ציביונה של העיר בעקבות מכירת דירות לערבים. להפגנה הצטרפו גם חברי מועצה וראש העיר אבי אלקבץ בכבודו ובעצמו.

חבר מועצת העיר, עו"ד מוטי אלוש, הגיע גם הוא להביע תמיכה במפגינים. בשיחה עם ערוץ 7 אמר אלוש כי "מה שהוציא את התושבים לרחובות היה מכירת בית באחת השכונות לערבים. עפולה היא עיר עברית ויהודית שהציביון שלה יהודי והיא הוקמה לשם יישוב יהודים בשנת 1925.

''בשנים האחרונות אנחנו רואים תופעה של זליגת תושבים ערבים לעיר עפולה שמעלה חשש לשינוי הציביון והמבנה הדמוגרפי של העיר והתושבים חוששים מזה. הם באופן טבעי רוצים להתגורר ליד אנשים שדומים להם, בדיוק כפי שביישובים ערבים יש תושבים מוסלמים. לכן, קמה אותה הפגנה של התושבים ובאתי לתמוך בהם כי זה בהחלט משקף את הדעות שלי''.

לדבריו, החשש של התושבים היהודים מבוסס מאוד. "בזמנו היה מדובר על שכונה חדשה שלמה במורדות עפולה שמנהל מקרקעי ישראל הוציא למכרז וקבוצה גדולה של משפחות ערביות זכו במכרז. היה חשש אמיתי שתקום שכונה ערבית בלב העיר עפולה".

"אנחנו רואים שבנצרת עילית השכנה מדברים על 20% אוכלוסיה ערבית ויש גם זליגה אלינו. לכן, החשש בשנים האחרונות הוא תמידי. לא נותנים להם להתרחב ביישובים שלהם אז הם מחפשים אלטרנטיבות ומוצאים אותן בנצרת עילית ובתקופה האחרונה גם בעפולה", הוא מוסיף.

עו"ד אלוש מציין כי ייתכנו גם צעדי מחאה נוספים, אם תימשך מכירת הדירות לערביי האזור. "נביע את העמדות שלנו כלפי כל מכירה ונשמור על העיר שלנו".