עידית סילמן
עידית סילמן צילום: הדס פרוש, פלאש 90

חברת הכנסת עידית סילמן (הבית היהודי) הגיבה בראיון לערוץ 7 לעלייה בהיקף גיוס הבנות לצה''ל ולא חוששת להביע תמיכה בשירות צבאי לנשים.

''יותר ממה שהנתונים מראים על רצון הבנות להתגייס, הם מלמדים כי החברה הכללית שלנו נעשית פתוחה יותר, חשופה יותר, רחבה יותר אבל בעיקר - מאפשרת יותר. כל זה ללא התנגשות הכרחית, כפי שהיה בעבר, עם ערכיו הפרטיים של האדם", אמרה סילמן.

לדבריה, מגמות ההכלה קיימות בכל הרבדים בחברה - ''בגיוס, בלימודי חרדים באקדמיה, במקומות תעסוקה ובאופן כללי, בעצם גיוסם הגדל של אוכלוסיות שונות מבעבר.

''יותר משהנתונים מעידים על הבנות הדתיות, ניכר כי הצבא הפך להיות גוף מאפשר יותר. הצבא של היום הוא לא הצבא של פעם. וכאמור, הדבר נכון גם לתחומים אחרים בחברה''.

כמי ששירתה בצה"ל, סילמן מודעת לאתגרים ולמורכבויות שהמערכת הצבאית מביאה עימה לחיילת הדתייה. "בשבועות האחרונים נפגשתי עם רבניות ורבנים שעומדים בראש מדרשות שונות במטרה להעצים ולחזק את בית המדרש של לומדות התורה, לפני ואחרי שירות.

''אני מתחייבת להמשיך ולפעול לטובת עולם התורה הנשי המהווה הכנה משמעותית לפני כל שירות - צבאי ולאומי. עלינו לוודא כי עולם התורה הענק הזה, אותו אנו זוכים לראות בימינו, יהיה מוכר ונתמך על ידי המדינה לא פחות מזה הקיים בעולם לימוד התורה של הגברים. הסוגיות הללו שלובות זו בזו.

"צריך לוודא שסוגיית השירות הצבאי לא מטשטשת את סוגיית השירות הלאומי שנדרשת גם היא לעבודה, גם שם הבנות חוות אתגרים ולא ניתן להפריד בין השניים. מגמת ההתנדבות והשירות תימשך בחברה הדתית לאומית ומעבר לה. מחובתנו להיות כתובת משמעותית עבור הבנות בכל מסגרת בו הן בוחרות לשרת".

האם את תומכת בגיוס נשים דתיות לצה"ל?

"אני סבורה כי ההסתכלות צריכה להיות פרטנית. אין ספק כי הצבא עובר בשנים האחרונות הליך בדיקה פנימי היכן ניתן, אם בכלל, לשלב בנות. לציונות הדתית אסור להתמקד בניסיון לנהל סיטואציות. חובתה להוביל שיח מפרה המוביל לפתרונות מעשיים ותורניים. ניהול ערכים מתנגשים הוא שם המשחק ומי אם לא הציונות הדתית נדרשת להוות פתרון לכך?

"בתקופות האחרונות נדמה כאילו היהדות נמנעת מלקחת את האחריות ולהוביל. לטעמי, אין זה אלא תוצאה של הגלות והחידלון ההנהגתי שנובע ממנה באופן ישיר ובאופן עקיף. משכך, חשוב שאנחנו ניזום ונוביל את הנושא בהתאם לשיקולים התורניים והחינוכיים שיש לנגד עינינו.

"כפי שהצלחנו במשך השנים לבנות פתרונות צבאיים לחרדים ולבני ישיבות ההסדר, כפי שידענו לשלבם היכן שיש להם מקום לתרום ולשרת- כך ברור שאפשר גם לנהל נכון את המימד הנשי ולא לחכות להתנגשות ערכית ותורנית.

''הנתונים שפורסמו, היום ובעבר, מלמדים על מציאות שמחייבת את המערכת כולה להעניק עוד כלים רוחניים ומעשיים למי שבוחרת לשרת את הציבור".

את מודאגת מהבטחת ליברמן לדרוש ממשלת אחדות שתשאיר אתכם מחוץ לקואליציה הבאה?

"מדינה שלמה נגררה למערכת בחירות שבסופה עלולה לקום פה ממשלת שמאל. האמירות של ליברמן, לא רק בנושא הזה אלא בכלל לאורך השנים ובמיוחד בתקופה האחרונה, מראות לצערי שאין לו אג׳נדה ואין סולם ערכים ברור לפיו הוא פועל.

"לבית היהודי יש סולם ערכים ברור, אותנטי, אג׳נדה קבועה. הבוחר שלנו יודע מה הוא מקבל.
הפתרון הוא פשוט: בית יהודי גדול וחזק מימין לליכוד שישמור וידאג לארץ ישראל, לתורת ישראל ולעם ישראל. הבית היהודי ימשיך להילחם על מה שחשוב ועקרוני לו בנושאי חברה, דת ומדינה בכל מקום שבו יהיה. אני כרגע ממש לא מוטרדת שנישאר בחוץ. להיפך, האמירה של ליברמן עזרה לכל מי שחשב שהוא ימין להבין את גודל הסכנה הטמונה בלהצביע לו ולדעתי תגדיל את גוש הימין עוד יותר''.

מדברים על אחדות של מפלגות הימין, איפה זה עומד כרגע ומה עמדתך בנושא?

''אחרי שנקבע רשימה, אנחנו נפעל לאחדות. הרב רפי פרץ שהגיע למפלגה במשבר והוציא אותה בשקט ובממלכתיות לדרך חדשה צריך להמשיך במשימה. הבית היהודי בראשות הרב פרץ תוביל את האיחוד הזה בראש מורם ובגאון. אני מביאה עמי לבית הנבחרים קול צלול וחשוב בתוך הציונות הדתית ומחוצה לה, אותו אמשיך להשמיע בעוז ובענווה גם בכנסת הבאה".