שליח טראמפ תומך בסיפוח חלקים מיו"שפיוז׳ן

השליח האמריקני למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, מגבה את דבריו של השגריר דיוויד פרידמן בראיון לניו יורק טיימס לפיהם לישראל יש את הזכות לספח חלקים מיהודה ושומרון.

"אני חושב שפרידמן התנסח באלגנטיות בראיון לניו יורק טיימס, אני תומך בדבריו", אמר גרינבלט.

כשנשאל על מועד פרסום תוכנית השלום האמריקנית אמר גרינבלט "זה לא סוד שהבחירות בישראל שינו לנו את התכניות. אם לא היו בחירות, היינו משחררים את תוכנית השלום כבר בקיץ. יש לנו דחייה כרגע עד ה-6 בנובמבר, כדי שישראל תוכל להקים ממשלה. עד אז אנחנו מתמקדים בועידה בבחריין".

כשנשאל על החרמת הועידה בבחריין ע"י הפלסטינים, אמר כי "סאיב עריקאת מעוות את דברינו. הוא אומר שזה שוחד לפלסטינים וזה פשוט לא נכון. אף אחד לא יכול לנהל משא ומתן בשם הפלסטינים, רק הם יכולים לעשות זאת עבור עצמם. בבחריין יהיו הרבה אנשים שיראו מה יכול לקרות עם הכלכלה הפלסטינית במידה ויהיה הסכם שלום, אבל אנחנו רוצים להראות ששום הסכם לא יעבוד בלי כלכלה מצליחה. אנחנו רוצים להפסיק את המעגל של תלות וסיוע. אנחנו כרגע חותרים רק לשלום כלכלי''.

על העימות בין ממשלת טראמפ להנהגה הפלסטינית אמר גרינבלט "אנחנו לא חותרים לשינוי משטר, אבל אין ספק שלאנשים מגיע לראות את התכנית ולהחליט עבור עצמם אם הם רוצים את זה או לא".

עוד הוסיף גרינבלט: "זה לא סוד ששני הצדדים יצטרכו לעשו פשרות, אם אנחנו רוצים ששני הצדדים יחתמו על הסכם ששניהם מרוצים ממנו. ישראל היא דמוקרטיה, אי אפשר לכפות עליה הסכם שממילא יקרוס אחרי כמה שנים, מה שיהיה הרסני. יש לי אמון בדמוקרטיה הישראלית".

נזכיר כי בראיון שפורסם בשבוע שעבר בניו יורק טיימס התייחס השגריר פרידמן להבטחת הבחירות של ראש הממשלה בנימין נתניהו להתחיל בסיפוח יישובים יהודיים ביו"ש.

"בנסיבות מסוימות, אני חושב שישראל זכאית לשמור על חלק מהגדה המערבית, אבל לא סביר שאת כל השטח", אמר.

פרידמן סירב לומר מה תהיה עמדת הממשל האמריקני אם נתניהו יממש את התחייבותו.

עד כה העדיפו גורמים רשמיים בממשל שלא להתייחס לנושא ומלבד הודעה לקונית של מחלקת המדינה האמריקנית לפיה 'עמדתנו בנושא ההתנחלויות לא השתנתה' לא הסכים אף בכיר לשוחח לציטוט על דברי פרידמן.

התבטאותו של השליח פרידמן מלמדת שבממשל האמריקני מגבים את דברי פרידמן ובעצם נותנים לישראל גיבוי לצד של סיפוח חלקי, אם וכאשר תבחר לבצע אותו.