מנפצים את הסטיגמות

מוסלמים מצרפת ומבלגיה שעמדותיהם על ישראל היו שליליות מבקרים כאן בימים האחרונים ועוברים שינוי משמעותי של התודעה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ג בסיון תשע"ט

משלחת של כ-40 מוסלמים מבלגיה וצרפת מבקרת בימים אלה בישראל. מדובר בביקור שיזמו יחד ארגון ELNET והאימאם הצרפתי חסן שלגומי.

יוסי אברבנל, סמנכ"ל 'אלנט' בישראל, מסביר לערוץ 7 את מטרת המשלחת יוצאת הדופן. "יש מתחים גדולים בין הקהילה היהודית והמוסלמית בצרפת בגלל הסכסוך הישראלי פלסטיני. רוב המוסלמים בצרפת לא מכירים את המציאות בארץ, הם חושבים שזו מדינת אפרטהייד. הם לא יודעים שיש זכויות שוות לאזרחים ערבים בישראל".

"המטרה היא לנפץ להם את כל הסטיגמות והדעות הקדומות על ישראל, על מנת שיהיו שגרירים שלנו בקהילות שלהם באירופה ויוכלו לספר את המציאות למוסלמים אחרים שחיים שם", הוא מוסיף.

לדבריו, "הרעיון הוא משותף לארגון שלנו ולאימאם שלגומי שהוא המתנגד מספר אחד של האחים המוסלמים בצרפת ובאירופה, מכיר בזכות הקיום של מדינת ישראל ובעד שלום בין ישראלים לפלסטינים. הוא ראה שכל המחבלים שביצעו פיגועים בצרפת ב-2012 הם בעצם צעירים מוסלמים שחונכו באירופה. הרעיון שלו הוא לייצר דור חדש של צעירים מוסלמים שלא יחונכו על ברכי השנאה כלפי ישראל".

אברבנל רואה את השינוי שעובר על משתתפי הסיור, חלקם אנשי דת, אחרים יועצים של חברי פרלמנט ואישי ציבור ועיתונאים. "בכל שנייה הם מגלים שהמציאות כל כך שונה ממה שהם חשבו על ישראל. כולם רוצים לחזור עם המשפחות שלהם וחושבים איך הם יספרו ויסבירו את מה שראו לחברים שלהם באירופה. הם מציינים כי מה שהכירו עד כה כל כך שונה והם בסוג של תהייה איך הם מסבירים את זה הלאה".

"מחר ננפץ להם עוד סטיגמה, כשנבקר במעבר כרם שלום. הם הולכים לראות במו עיניהם שהמצור על עזה לא קיים. הם חושבים שהגבול סגור בצורה הרמטית ומחר הם יגלו שבכל יום עוברות שם 800 משאיות", הוא מציין.

לדבריו, הצעירים מגלים שהפתיחות בישראל כלפי מוסלמים, לעתים גדולה יותר מבצרפת עצמה. "היינו בעכו והם פגשו שם מוסלמים ברחוב שהם אמרו להם 'אנחנו אזרחי ישראל ויש לנו זכויות שוות' והם שמעו מואזין קורא לתפילה, משהו שאסור בצרפת. זה הביא אותם לומר שישראל יותר חופשית מצרפת. הם הבינו שיש כאן חברה מאוד פתוחה שנותנת זכות קיום לכל אחד".

"ברור שיש בעיה עם הפלסטינים והם הבינו מה ההבדל בין ערבים ישראלים לפלסטינים והם מתחילים לתפוס את המציאות. זה ייקח יותר מארבעה ימים. הם הבינו שעם ישראל רוצה שלום ושיש לו זכות על הארץ הזאת. הם עלו להר הבית היום והבינו שזה לא רק הר המסגדים זה גם הר הבית של עם ישראל. הם הבינו שצריך לחיות ביחד אבל לכבד כל אחד את השני", מסכם אברבנל.