"באירופה יש עיוורון כלפי המציאות בישראל"

חסן שלגומי, אימאם צרפתי, מספר לערוץ 7 על עשרות צעירים שדעתם על ישראל היתה שלילית והם באו לכאן כדי להכיר וללמוד.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ד בסיון תשע"ט

"באירופה יש עיוורון כלפי המציאות בישראל"-ערוץ 7
האימאם חסן שלגומי
צילום: ערוץ 7

האימאם הצרפתי, חסן שלגומי, פעיל חברתי מוכר בצרפת הגיע לישראל בימים האחרונים ביוזמה משותפת יחד עם ארגון ELNET, בראש משלחת של עשרות צעירים וצעירות מוסלמים מבלגיה וצרפת, במטרה להציג להם את ישראל מזווית שונה לגמרי מזו שהם מכירים.

המשלחת מורכבת ממנהיגים צעירים, חלקם אנשי דת וחלקם יועצים של אישי ציבור הגרים בפרוורים של ערים גדולות בבלגיה ובצרפת (כמו מולנבק וסנט דניס), בהם קיימת אוכלוסייה מוסלמית גדולה ואדוקה וכן מרבית התושבים באים ממעמד סוציו אקונומי נמוך.

ההיכרות שלהם עם ישראל היא בעיקר מכלי התקשורת המקומיים ומהרשתות החברתיות - ושם בלשון המעטה - התמונה אינה אוהדת את ישראל.

"הבאתי לכאן את הקבוצה כדי שתראה כיצד חיים יחד מוסלמים ויהודים בארץ הזאת", הוא מספר בשיחה עם ערוץ 7, "ואני רואה שהם נדהמים כאן מכל דבר. לדוגמא, הם הופתעו שבכל מקום יש הסברים גם בעברית וגם בערבית, אפילו בכניסה לבית הנשיא. כך נראית גזענות נגד ערבים? נסה להיכנס למוסדות רשמיים בארה"ב וברוב ממדינות אירופה ולחפש שלט כלשהו בשפה הערבית.

''זו בדיוק הבשורה: יש בישראל שיתוף פעולה פורה. ראינו יהודים וערבים שעובדים ביחד, ראינו מפעלים שבהם עובדים פלסטינים ויהודים. דיברנו עם הפלסטינים נגד ה-BDS, כי זה לדעתי הפשע הכי גדול שנעשה כלפי ישראל".

"הצעירים שאיתי הסתובבו כאן, ראו את האמת בעיניים שלהם מכלי ראשון, מתוך מגע אישי עם האוכלוסייה. האינטרקציה והדו שיח הם אלו שיקדמו גם סובלנות והבנה", מוסיף שלגומי.

מה לדעתך הבעיה המרכזית של התדמית הישראלית בצרפת?

"העובדה שמייבאים את הקונפליקט הישראלי-פלסטיני לאירופה ולפרברים שלנו בצרפת. אנחנו רואים במדינה שלי וגם בבלגיה, בה המוסלמים מהווים פחות או יותר עשרה אחוזים, עלייה מתמדת באנטישמיות ובדימוי האנטישמי נגד היהודי ונגד מדינת ישראל. זה קורה בעיקר אצל צעירים שנמצאים תחת הסתה קבועה".

משלחת כמו זו שהבאת לכאן יכולה באמת לשנות משהו?

"זו המטרה ואין ספק שזה לא פשוט. היו פיגועים קשים ומזעזעים נגד יהודים בטולוז, בפריז וגם בבריסל. המשלחת הזו אף עלתה והתפללה על קבריהם של הנרצחים בבית הספר אוצר התורה בטולוז. אנחנו יודעים עם איזה רושם באו הצעירים האלה ומציגים להם פתאום את התמונה האמיתית: גם בישראל יש אנשים צעירים, שמושיטים יד לשלום. הקבוצה שלנו באה לכאן ללמוד, להבין, לדון ולדבר כדי לשנות את התדמית האיומה הזאת של המוסלמים מול ישראל ומול היהודים".

ממה לדעתך נובעת התגברות האנטישמיות דווקא על רקע התחזקות המוסלמים באירופה?

"מאז 2011 ועד היום נהרגו שני מיליון ערבים במלחמות פנים ערביות. שמונה מיליון ערבים גורשו מבתיהם, בגלל ערבים אחרים. זה לא ישראלים, אמריקנים או בריטים נגד ערבים. אלו ערבים שרוצחים, פוגעים ומגרשים את האחים שלהם. השנאה, הן כלפי האחר והן כלפי האח, נובעת מכל מיני ניסיונות לפרשן את האסלאם בצורות שאינן קשורות. בשנאה לעם היהודי, לישראל, זה לא דבר טבעי לאסלאם. טבעם של המוסלמים אינו לשנוא את היהודים".

"הבעיה היא האסלאם הפוליטי הממומן בידי קטאר, איראן וטורקיה. כל העולם הערבי סובל מהמצב הזה. אין כאן מלחמה אמיתית בין סונים לשיעים, זאת מדיניות של משטרים שרוצים להפיץ שנאה. אסור שהישראלים או הערבים ימשיכו ליפול למלכודת הזאת".

ומה אתה שומע מחברי הקבוצה?

"אני שומע וחש בשינוי. הם בכל מקום מגלים דברים חדשים. שונים. הם, שניזונים מהרשתות החברתיות, שם נעשה שימוש פוליטי ציני בקונפליקט כדי להסית, רואים שבעצם אין כאן מלחמה, יש כאן חיים משותפים. לא כל הבעיות נפתרו, אבל עדיין החוויה שהם חווים תשאיר עליהם רושם לכל החיים. חלקם אמרו לי שאחרי שהם מבינים את המציאות, הם מצדיעים למדינת ישראל וליהודים על הסובלנות הרבה והחירות שיש לכל ציבור וקבוצה כאן. אני חושב שבאירופה יש עיוורון גדול ולעתים אף מכוון כלפי המציאות בישראל".

זו משלחת ראשונה מסוגה. יהיו עוד כאלה?

"אני מאוד מקווה. המטרה שלי היא להביא כמה שיותר קבוצות של צעירים מוסלמים, דווקא מהמקומות שבהם ישראל והיהודים נראים רע, כדי שיראו את המצב, יכירו אותו ויעבירו את זה הלאה לחברים לבני המשפחה. הצעירים הם שמניעים את העולם ומהם יבוא השינוי".