הרב לוינשטיין
הרב לוינשטיין צילום: תנועת חזון

החוברת החדשה שהוציא הרב יגאל לוינשטיין לאור תחת הכותרת 'המשפחה שלנו' גוררת התעניינות רבה ימים בודדים לאחר שיצאה לאור במספר מוגבל של עותקים.

בעקבות קריאת החוברת פנה הרב אברהם סתיו לרב לוינשטיין לבירור מספר נקודות וסוגיות בתפיסת עולמו. השיחה נמשכה והפתיעה גם את הרב סתיו עצמו.

בפוסט שפרסם סיפר הרב סתיו על השיחה שכאמור הפתיעה גם אותו. הרב סתיו מספר כי העיון בחוברת העוסקת באתגרי המשפחה המודרנית הוביל לאי אלו שאלות שביקש לברר, "הפעם בחרתי שלא לשתף בהן את הציבור אלא לכתוב לו (לרב לוינשטיין) אותן ישירות. לכן שלחתי לו הודעה שבה שאלתי לכתובת המייל שלו, אבל במקום תשובה קיבלתי שיחת טלפון ישירה. "אני לא כותב", הוא אמר, "אם יש לך שאלות - שאל".

ממשיך הרב סתיו ומספר: "ואני שאלתי והוא השיב, באריכות, במאור פנים, בחיוך, ומתוך מודעות מלאה". הרב סתיו מעיר כי בפתח השיחה שאל אותו הרב לוינשטיין אם הוא מי שכתב את התגובה לחוברת שפרסם באחרונה הרב טאו בסוגיית המשפחה והפוסט מודרניזם. את שאלתו זו שאל הרב לוינשטיין "בלי נימה קלה של כעס או טרוניה. להיפך, הא ביקש שאחרי שנסיים עם החוברת שלו ננתח יחד גם את התגובה שלי".

על השיחה עצמה הוא מוסיף וכותב: "ודיברנו. דיברנו על גברים ונשים, על משפחה ולהט"ב, על פמיניזם ופוסטמודרניזם ודבריו היו דברי טעם נבונים מלאים איזונים ומורכבויות, שונים לא מעט מן החוברות המודפסות ורחוקים מרחק שנות אור מן הציטוטים שמופיעים כל שני וחמישי בתקשורת".

ולפער הזה שבין עמדת הרב לוינשטיין לבין האופן שבו הוצג בתקשורת יש כנראה סיבה: "לאורך כל השיחה הוא חזר ואמר, אני לא מצליח להעביר את זה לכתב. ניסיתי כמה פעמים, דיברתי עם יועצי התקשורת הכי טובים וזה עדיין לא עובר. לכן החלטתי פשוט לדבר פנים אל פנים. אני עובר עכשיו כל יום בקהילה אחרת. וודאי, ברור שאני מוכן גם להיפגש לשיח פתוח עם רבנים אחרים. זה בדיוק מה שאני מבקש. רק כשמדברים מגלים פתאום שיש לנו כל כך מעט שמפריד וכל כך הרבה במשותף".

על תחושותיו שלו בעקבות ולאורך השיחה כותב הרב אברהם סתיו: "ואני שלאורך כל השיחה כולה חיוך גדול של פליאה היה פרוש על שפתיי, חשבתי לעצמי שאולי באמת, דווקא מתוך הטונים הבלתי נסבלים שהשיח התקשורתי הגיע אליהם בחודשים האחרונים, יימאס לנו סוף סוף מההתנצחות ברשתות, ואולי דווקא מכיוון בלתי צפוי יפתח לנו סוף סוף פתח לשיח אמתי וכן ועמוק, פנים אל מול פנים"

החוברת החדשה
החוברת החדשה צילום: מכון בואי הרוח