תכירו את "ליברה", המטבע של פייסבוק

פייסבוק צפויה להשיק מטבע דיגיטלי ומערכת תשלומים חדשה שתאפשר העברת כספים ועסקאות פיננסיות באותה קלות של שליחת הודעת וואטסאפ.

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , ט"ו בסיון תשע"ט

פייסבוק תשיק בשנה הבאה מטבע דיגיטלי חדש בשם ליברה (Libra) ולצדו מערכת תשלומים דיגיטלית ללא עמלות בשם קליברה (Calibra).

המטבע הדיגיטלי ומערכת התשלומים יאפשרו למשתמשי פייסבוק ו-וואטסאפ להעביר תשלומים באופן נוח, בטוח, ללא עמלות ובלי קשר לחשבון הבנק.

פייסבוק חשפה כי מטרת המיזם היא הרחבת הנגישות של האוכלוסייה לשירותים פיננסים על יד כך שיוכלו להעביר כספים ממדינה למדינה ללא עמלות כלל בעזרת המטבע הדיגיטלי הבינלאומי. רשת המטבע הדיגטלי תאפשר ללמעלה מ-1.5 מיליארד אנשים בעולם שאין להם חשבון בנק גישה לשירותים פיננסים בקלות ובזול.

על פי 'TheMarker', ליישומון הוואטסאפ, פייסבוק והמסנג'ר תתווסף אפשרות באמצעות מערכת הקליברה לשמור מטבעות ליברה, להעבירם בין אנשים בכל העולם ללא עמלה או בעמלה נמוכה ולהמירם לכסף המקומי. בהמשך, השירות עשוי לאפשר גם תשלום בבתי עסק, תשלום חשבונות ועוד. תהיה גם אפשרות לעשות את כל זה באפליקציה נפרדת.

בארנק הקליברה אפשר יהיה לראות את מאזן מטבעות הליברה של המשתמש, כמה הם שווים בכסף מקומי, וניתן יהיה להעבירם לאנשי קשר במהירות. אתם תוכלו להמירם לכסף רגיל בהזנת מספר חשבון בנק או מספר אשראי.

הבעיה העיקרית כיום עם מטבעות דיגיטליים דומים היא חוסר יציבות המטבע, דבר המוביל לקושי בשימוש בו לצרכי היום יום. פייסבוק מתכוונת להתמודד עם האתגר על ידי הקמת 'אגודת ליברה' - התאגדות של מספר חברות גדולות שיחד ידאגו שתשמר יציבות המטבע על ידי החזקת נכסים פיננסים כנגד כל מטבע ליברה שיהיה בשימוש.

המהלך צפוי לחולל מהפיכה של ממש בשיטת התשלומים בעולם. העברת הכספים ותשלומים לאחר השקת המטבע תהיה קלה כמעט כמו שליחת הודעת וואטסאפ. בנוסף, מהלך כזה יוביל לתחרות קשה עם הבנקים, דבר הצפוי להביא להורדת מחירים.