משתתפי הכנס נגד האנטישמיות
משתתפי הכנס נגד האנטישמיותצילום: ישראל מלובני

במרכז ווהלין, שלוחת יד ושם בגבעתיים נערך אתמול (שלישי) כנס "האנטישמיות החדשה: הכחשת השואה ושכתוב ההיסטוריה" בהשתתפות למעלה מ-600 ניצולי שואה, שגרירים ואורחים.

את הכנס יזמו מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל, יד ושם והוא נתמך על ידי המשרד לשוויון חברתי.

בפתיחת הכנס אמרה השרה לשוויון חברתי, ח"כ גילה גמליאל, "מי האמין שעוד בחייהם, ניצולי השואה יראו שוב את האנטישמיות מרימה ראשה באירופה".

"שנאת יהודים, בורות ומדיניות הם אלו שמובילים את האנטישמיות כיום שעוסקת גם בשנאת ישראל והמדינה היהודית. למרות הניסיונות, מדינות כיום לא יכולות לפטור עצמן מן האחריות למעשים הברברים של אבותיהם ברצח היהודים. כל ניסיון לומר אחרת נובע מהרצון לשינוי ההיסטוריה והשואה", הוסיפה גמליאל.

היא הצהירה כי "מדינת ישראל תמשיך להילחם באנטישמיות ובמכחישי השואה ותעשה זאת עד שתחוסל ותיעלם. מדינה שהיא התשובה הטובה ביותר לכל שונאינו. אנחנו נמשיך לגדול ולצמוח כתשובה ברורה - עם ישראל חי".

הכנס עסק בממדי התופעה ובקריאה ברורה לממשלת ישראל לפעול באופן מידי לעצירתה ולנקוט בעמדה ברורה ונחרצת מול הגורמים הפועלים בצורה ישירה לשנות את ההיסטוריה.

זאת לאור התגברות האנטישמיות ברחבי אירופה וצפון אמריקה המלווים גם בניסיון לשכתב את ההיסטוריה ולהסיר את האחריות של ממשלות עבר לאסון השואה.

בנוסף לאורחים הרבים נכחו שגרירים ונציגים רבים של מדינות אירופה, ביניהם: גרמניה, איטליה, אוסטריה, שוודיה, דנמרק, קרואטיה, ליטא, פולין, הונגריה, פורטוגל, אוסטריה, שוויץ, נורבגיה ורומניה.

בצעד חריג ביקש שגריר הונגריה בישראל, לוונטה בנקו, לשאת דברים לאחר שבמהלך הכנס עלו טענות רבות כנגד התנהלות ראש הממשלה ויקטור אורבן. בנקו אמר כי "הונגריה היא ידידת אמת של ישראל ולטעמי בעלת הברית הקרובה ביותר לישראל באיחוד האירופי. אני לא אומר שאין אנטישמיות בהונגריה, יש. אך אנו רואים שיש ירידה".

בהמשך דחה את הטענות לאנטישמיות מצד ממשלת הונגריה וחזר והדגיש את הקמת מוזיאון השואה החדש כמקום לחינוך ולקידום פרויקטים פנימיים וחיצוניים כאחד.