הרבש"צ נגד הגדוד המעורב: "ערבים צוחקים לנו בפרצוף"

רבש"צ באחד היישובים באוגדת איו"ש משמיע טענות קשות נגד הגדוד המעורב המאבטח את הגזרה. "מפקדת פלוגה הגיעה לאירוע אחרי שעתיים וחצי"

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , ט"ז בסיון תשע"ט

הרבש"צ נגד הגדוד המעורב: "ערבים צוחקים לנו בפרצוף"-ערוץ 7
אימון בגדוד מעורב
צילום: פלאש 90

רכז ביטחון שוטף צבאי (רבש"ץ) באחד היישובים באוגדת איו"ש יוצא באופן חריף נגד ההחלטה להציב גדוד מעורב בגזרתו.

"לא מזמן היה לי ביישוב אירוע חדירה בגדר", העיד בשיחה עם ערוץ 7 שביקש להישאר בעילום שם. "חפרו מתחת לגדר, במזל זה היה עניין של רכוש ולא נפש, אבל באותו מקרה הרמתי טלפון למפקדת הפלוגה, בנוסף הרמתי טלפון לסגנית שלה ולא היה שום מענה. פשוט לא ענו לטלפון. במקום לנהל אירוע כמו שצריך – ניהלנו את הכל דרך המוקד.

"במקרה נוסף הקפצתי מפקדת פלוגה בתחילת אירוע והיא הגיעה רק אחרי שעתיים וחצי. זה לא הגיוני". הרבש"צ טען לחוסר נוכחות בגזרה אותה מאבטחים לוחמי ולוחמות הגדוד המעורב. "כרבש"צ שנמצא 24/7 ביישוב, אני מצפה שאראה את הצבא מסייר כאן לפחות, במצב המחמיר, פעם בשלושה ימים.

''בחודש האחרון, הפעם היחידה שראיתי אותם היה כשנתקע להם רכב בכניסה ליישוב והוא חסם את הציר. הם במקום להזיז את הרכב, לעשות משהו, נכנסו לרכב והלכו לישון".

הוא המשיך, "ניגשתי למפקד הסיור בבקשה שיזיז את הרכב והצעתי עזרה אבל הוא סירב, אני רואה ארבע חיילות יורדות מהרכב ומנסות לדחוף – לא זז מטר. בסוף הזזנו אותו עם מפקד הסיור ועוד איזה בחור שעבר במקרה".

"אני שומע יריות מהכפר ואומר להם 'כנראה שמסתובב אצלם נשק, צריך לעשות עם זה משהו' – אני לא מקבל מענה על הדבר הזה. או מקומות שאפילו אני בתור אזרח יכול להיכנס אליהם הם לא נכנסו אלא רק באישור מיוחד", הוא ציין.

הרבש"צ טען שגם הערבים מרגישים את השוני בין הגדודים. "אתה רוצה להסתובב בצירים, לראות סיורים ונוכחות, אבל אין. אתה רואה את הערבים עושים מה שבא להם, הם צוחקים לנו בפרצוף. אם בא להם להגיש תלונה על סייר כזה או אחר, אז הם מגישים תלונה במשטרה ותוך חצי שעה עוצרים את הסייר. לא בודקים משהו מסביב. באמת אתה מרגיש את החוסר משילות".

הוא מעיד על יחס אחר מלוחמי המילואים, ''אני לא רוצה להגיד את זה, אבל היחס פשוט אחר. מהמילואימניקים אנחנו מקבלים מענֶה אחד, ומהגדוד המעורב אנחנו מקבלים מענה אחר. אז או שזה זלזול במח"ט – ששמים לו פה אנשים שהוא לא יכול להרים את הרמה גם אם הוא רוצה, או שמזלזלים בתושבים, שיש אירוע אפילו של סכנת חיים והעסק מתנהל בעצלתיים".

מארגון 'אחים לנשק' נמסר: "כחיילי וקציני מילואים וכאזרחים אנחנו מלאי הערכה לצה"ל ולחיילים כולם על פעילותם והמאמצים לשמור על הביטחון, אך לצערנו העדויות שהולכות ונערמות על הנעשה בגדודים המעורבים לא מפתיעות. גדודים מוחלשים אלו לא מתאימים ולא מוכשרים למשימת ההגנה על אזרחים בגזרות לחימה כמו יו"ש, כפי שעולה גם מהתחקיר על הפיגוע המשולב בצומת אריאל, גם מהעדויות בדו"ח שפרסמנו, וכך גם מהעדויות שממשיכות להגיע מאז פרסום הדו"ח כמו העדות הזו''.

מדובר צה"ל נמסר: "לוחמי צה״ל מוכשרים לפעולות ההגנה ומבצעם לפי פקודות סדורות ונוהלי אבטחה ברורים הכוללים מספר רב של משתנים גלויים וסמויים, המשתנים על פי צרכים מבצעיים. הגדודים המעורבים הנם גדודים מבצעיים הפועלים בגזרת הלחימה ומפגינים יכולת מבצעית טובה.
באשר לטענות המועלות בכתבה, המערכת לא העבירה לידינו פרטים על הגדוד או הגזרה המדוברים, ועל כן אין ביכולתנו להגיב לטענות קונקרטיות".

גורמים צבאיים מציינים כי צה״ל משבץ גדודים לפעילות מבצעית על פי שיקולים מקצועיים ולפי גרף סדור של תעסוקה מבצעית.