טרור מים בהר חברון

ישובים בהר חברון עוברים את הימים החמים האחרונים ללא מים בברזים. שוד המים גובר. אחד מערביי הסביבה אף הקים מפעל למכירת מים גנובים

שמעון כהן , ט"ז בסיון תשע"ט

טרור המים בהר חברון
טרור המים בהר חברון
צילום: דוברות הר חברון

טרור המים מכה בישוב אביגיל שבדרום הר חברון. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם מזכיר הישוב, שאלתי ציק, שסיפר על ההתמודדות היומיומית עם התופעה הלא מדווחת הזו.

כבר בראשית דבריו מבהיר ציק כי הבעיה אינה רק של ישובו אלא "של כל הציר המזרחי של הר חברון, מסוסיא ועד כרמל. בשבועות האחרונים אנחנו בבעיה. החקלאים צריכים הרבה מים בעיקר בתקופה הזו ויש כל הזמן גניבות מים מהקו בצורה מאוד מתוחכמת, מתחת לפני השטח.

''גונבים מצינור המים של מקורות ובסוף 'מקורות' לא יכולה לספק מספיק מים במציאות כזו שבה גונבים ויש צורך מוגבר במים ובקצה תושבים בלי מים במשך שעות מסוימות"

"באביגיל המצוקה חריפה יותר כי מיכל המים יותר קטן ולא מצליחים למלא את המיכל כך שבכל עצירת מים נכנסנו לעוצר מים", אומר ציק, "אין מים בברזים. זה מתחיל בבתים הגבוהים ובתוך כמה דקות כל הישוב לא מקבל מים. הכול תלוי בהתנהלות ובמצב. כרגע יש שלושה עוקבי מים בישוב למילוי מים לשתייה, אבל בברזים אין מים".

בדבריו מדגיש ציק כי הסוגיה מטופלת בלא מעט מאמץ של אנשי השטח של מקורות העובדים מהשעות המוקדמות ועד שעות הלילה המאוחרת על מנת לאפשר הזרמת מים תקינה ככל הניתן, "אבל עדיין בשורה התחתונה ניתן לספר על מה שאנחנו חווים בימים האחרונים: אתמול הבינו שיש הרבה גניבות, הכניסו מצלמה וגילו שלושה חיבורים פיראטיים שמהם פלשתיני גונב מים והקים מפעל למכירת מים גנובים של מקורות. זה העסק שלו.

''ניתקו את שלושת מקורות המים שלו והיום כ"פעולת תגמול" הוא הגיע באמצע הלילה וסגר את קו מקורות הראשי, פרץ לתיבת הראשית וחיבל בקו בכמה נקודות כדי שכשיפתחו את המים כשיבינו שיש בעיה המים יצאו החוצה. בינתיים אנחנו לא יודעים להגיד אם הוא כבר ביצע התחברות חדשה. אני מעריך שכן אבל זה לא ברור עדיין".

"יש כאן עליית מדרגה ברמת ההעזה שלהם כשהם אומרים שלא יאפשרו לנו לפגוע בגניבת המים שהם מבצעים ואם נעשה משהו הם יפגעו בקו בצורה כזו", אומר ציק ומדגיש כי מדובר בסוגיה שלה גם השלכות ביטחוניות, "המועצה מעורבת והדברים נמצאים ברמת המח"ט וצריכים להגיע גם מעל זה. צריך להבין שאם אפשר לפגוע בצינור עלולים לעשות דברים נוספים, ואני לא רוצה לתת רעיונות לאנשים. זה משהו שהצבא צריך להתעסק איתו ולהגיע לכנופיה שגונבת מים ולטפל בה, כי אם לא יטפלו בה הדבר הזה יימשך".

לטעמו של ציק הפתרון אינו בשמים וניתן לבצעו אם רק תתקבל החלטה מערכתית למציאת פתרון מעשי לבעיה. "אתמול כל היום לא היה מים כי תיקנו את הקו והיום משעה שש בבוקר אנחנו בלי מים ולא יודעים מתי המים יחזרו. זה מאוד תלוי אם המדינה והצבא יקחו את העניינים לידיים. צריך רק להחליט שעושים את זה ולעשות".