חגיגות למסתננים בחסות האו"ם

מסתננים מאפריקה יחגגו בלב תל אביב את 'יום הפליט'. שפי פז: האו"ם מתערב במדיניות ישראל. יחגגו שם הבורגנים ולא הסובלים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט"ז בסיון תשע"ט

 מחאת המסתננים, ארכיון
מחאת המסתננים, ארכיון
צילום: תומר נאוברג, פלאש 90

ברחבי תל אביב מופצת בימים אלה הזמנה עליה חתום ארגון הסיוע של האו"ם לפליטים, לאירוע שמוגדר כ'חגיגה רב תרבותית' לציון יום הפליט.

ההזמנה מתייחסת לאירוע המוני הצפוי להתקיים מחר (חמישי) בכיכר הבימה שבלב תל אביב.

ביומן ערוץ 7 מתייחסת שפי פז, ממנהיגות המאבק על דמותו של דרום תל אביב, לאירוע, למיקומו ובעיקר למעורבות האו"ם בקיומו של המפגן הצפוי שם.

"אין לי בעיה אם הם יחגגו עם פליטים, אבל הם לא יכולים להביא מסתננים, ואנחנו יודעים שרובם הוא מסתננים ומעט מאוד פליטים. פליט זה מי שקיבל מעמד פליט. הם מביאים להקות וארגונים שאני מכירה אותם ויודעת במי הפ מטפלים. הם מביאים את כל המערך הגדול הזה שבעד המסתננים ובעד לתת להם מעמד והופכים אותם ביום אחד לכותרת של 'פליטים' ופליטים וחוגגים".

עוד מציעה לנו פז לתת את הדעת על מיקומו של האירוע, "זה לא קורה בדרום תל אביב, איפה שהם גרים, אלא בסמל המרכזי של הבורגנות התל אביבית, בסמל של השמאל התל אביבי, לשם הם מביאים אותם כי הם רוצים חגיגה ומחיאות כפיים. כלומר, מי שיהיה שם הם לא מי שחיים דלת מול דלת מולם ולא האנשים שמתחככים איתם מדי יום אלא מי שמפגינים נגד הגירוש וחוזרים הבייתה לעיר הנקייה שלהם".

סוגיה נוספת שגם אותה מדגישה פז היא מעורבות האו"ם באירוע והחסות שהוא מעניק לו. "מה פתאום האו"ם מתערב לנו במדיניות בלי הפסקה? אם זה היה אירוע של ארגוני הסיוע הייתי מגיעה ומתעמתת איתם, אבל כאן מדובר בנציבות הפליטים של האו"ם והם מתערבים לנו כל הזמן במדיניות שלנו".

פז מזכירה את המאמצים של גורמי האו"ם לפעול למען הכפפת מדיניות ישראל למתווה האו"ם הזכור, "זה נעשה במשך שנתיים מאחורי הגב של כולנו מול פקידים במשרד הפנים. גם עלינו לחצו. יש עדיין ניסיונות להעביר את מתווה האו"ם. אני פוגשת אותם בוועדות הכנסת. הם אותה קליקה. הם נקטו עמדה והם האו"ם. בנוסף האו"ם הוא אחד המממנים של הארגונים הללו".

ומה באשר למשרד החוץ? האם הוא עושה משהו כדי לבלום את העורבות הזו של האו"ם במדיניות הישראלית? "יש משרד החוץ בכלל?", שואלת שפי, "אין ממשלה. לא קיימת ממשלה ואין למי לפנות. אין איפה להתלונן. אנחנו מדינה בבחירות".

"אנשים לא קולטים את גודל החוצפה כאן. כדי לקיים אירוע בכיכר הבימה צריך לקבל אישורים של העירייה ושל משטרת ישראל, כלומר שזה אירוע באישור ממשלת ישראל והם יקבלו גם אבטחה. אני בטוחה שמי שייזרק משם על ידי המשטרה לא יהיו הם אלא אנחנו. הם יעמדו על הבמה עם הלהקות שלהם, ישירו את השירים שלהם ואנחנו נצעק במגפונים מאחורי גדרות. זו הסיטואציה הקלאסית.

''אנשים לא קולטים עד כמה הם בשורשים שלנו ואיזו הרוח הגבית הם מקבלים. זה מטורף מה שקורה פה. ובתוך כל זה אין ממשלה ואין מול מי לעבוד. יש גמגומים שלא אומרים כלום והכול כאילו כרגיל וכל יום הם נוטעים שורשים יותר עמוקים פה. זה העיר שלהם והם אומרים את זה במפורש, והם צודקים".

את דבריה חותמת פז בקריאה לציבור שאכפת לו להגיע לכיכר הבימה מחר בשעות הערב, גם אם לא כדי להפגין, לפחות כדי להביע את מורת רוחו של הציבור מהמציאות הנוכחית, "מי שגר באזור ומזדמן אליו או מוכן להטריח את עצמו, תגיעו לשם, תדברו עם אנשים, תשאלו שאלות, תביעו אי שביעות רצון. אל תתנו להם לעשות מה שהם רוצים".

test770