הנהגת איחוד מפלגות הימין, הרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ'
הנהגת איחוד מפלגות הימין, הרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ'צילום: Flash90

כ-250 אלף פתקי הצבעה של אנשי ימין הושלכו לזבל בבחירות האחרונות. לא צריך להיות מומחה גדול בשביל להבין למה.

קומץ קטן של אנשים חדורי אמונה ואמביציוזיים במיוחד שכנעו את הבוחרים שיש להם סיכוי ממשי להיכנס לכנסת וטעו. גם המתמודדים טעו וגם בוחריהם. כלומר, השכנוע גבר על המציאות ורף הציפיות הגבוה הכזיב. כשישה מנדטים הלכו לאיבוד, כולם מקרב המפלגות הקטנות בימין שלא עברו את אחוז החסימה.

השאיפה להיבחר לכנסת ולממשלת ישראל היא חיידק שיכול גם לטרוף. הפיתוי עצום – מעמד וכוח השפעה פוליטי, משכורת נדיבה, תנאים סוציאליים מפליגים ובתוכם פנסיה למי שיצלח שתי קדנציות כחבר כנסת, דמי הוצאות שונות והמוני מעריצים, שרובם סתם חסידים שוטים, שמבזבזים טונות של חנופה. לא פלא שחלק מהמתמודדים מאבדים את העשתונות ומגייסים אמונה יוקדת בכוחם האלקטורלי.

אבל ההתמודדות לכנסת היא מקצוע לכל דבר ועניין. צריך לבחור אנשים שיודעים ויכולים להביא משפחות, קהילות וציבורים ולהופכם לקולות יציבים. המתמודד זקוק לנאומים חוצבי להבות שבהם יבטיח הבטחות מן הגורן ומן היקב, ידגיש את הפופולרי ויצניע את הקשיים. המטרה היא להיבחר ויהי מה, אחר כך נראה.

ההתמודדות מחייבת שיטוט מייגע בדרכים וסבלנות אין קץ לכל תגובה מקניטה או מעליבה. ולא דיברתי עוד על אירועים משפחתיים שהיעדרות מהם מבטיחה מפלה מוחצת במרוץ.

מכשול נוסף הוא הסקרים שמתפרסמים כמעט יום יום, פעם למעלה ופעם למטה. אלה יקבעו את המסרים והכותרות שילכו ויתחדדו עד כדי היפוכם. כמה כסף גורפים לכיסם הסוקרים הללו, משרדי הפרסום, בתי הדפוס ואתרי האינטרנט?

כל זה עולה ממון רב שאותו צריך לגייס וזהו מקצוע נפרד המחייב חברות ואנשים הבקיאים במלאכת השנור. גם הם עולים כסף ועוד כסף. ובכל זאת, יש אנשים שכל הקשיים הללו אינם מרתיעים אותם והמטרה הנכספת מסנוורת את עיניהם ומאפילה על שיקול הדעת הקר והבחינה הנכונה. אלה הם עובדי הזבל הנאמנים, שמאמינים בכוחם ועוצם ידם, והם מקוששים עוד ועוד קולות בדרך למזבלה.

עכשיו אנחנו בעיצומה של מערכת בחירות שמאיימת בפיצול הכוחות. אם לא ישכילו להתאחד לכוח פוליטי משמעותי אחד, נאבד את יכולת ההכרעה בגוש הימין. הדבר מצריך מאבק ביצר האגו הדורש להחריב כל חלקה טובה ולהימנע מטעויות לאורך כל הדרך. חשוב להתחרות תחרות הוגנת ולברור רק את הראויים ביותר לעמוד אל מול פני המערכה. גם זה מקצוע וגם פה נחוץ כסף רב. את התוצאה נשלם כולנו ביום הבחירות.