המח"ט שפירא עם סטובין
המח"ט שפירא עם סטוביןצילום: אור תורה סטון

בטקס סיום מרגש שהתקיים בחטמ"ר עציון, קיבל נפתלי סטובין בן ה-23 מניו ג'רזי תעודת חייל מצטיין ממפקד חטיבת עציון, אל"מ דוד שפירא.

סטובין הוא אחד מ-25 צעירים וצעירות עם צרכים מיוחדים שלומדים בתוכנית דרכינו, יוזמה ייחודית מבית רשת אור תורה סטון שנוצרה על מנת להנגיש להם את חווית ה"שנה בארץ" לה זוכים צעירים יהודיים רבים מרחבי העולם.

התוכנית מאפשרת לנוער עם צרכים מיוחדים ללמוד תורה ולהתחבר לארץ ישראל, ככל חבריהם ובני גילם.

כחלק מהתוכנית, הם מקבלים מיומנויות לעבודה ולחיים, ועובדים במשך כמה שעות מידי יום במגוון עסקים ומוסדות. כמו-כן, משתלבים משתתפי ומשתתפות התוכנית בהתנדבויות שונות.

"השאיפה שלנו היא שהם לא רק יגיעו לישראל בכדי לעבור חוויה, אלא אף יתרמו למדינה", אומר אבי גאנז, מנהל התוכנית לגברים. "בהתנדבות במקומות השונים הם מפתחים את אישיותם, מתחברים לקהילה ובעיקר מקבלים את הסיפוק וההנאה המגיעים עם הידע שיש לו מה לתרום לחברה".

בין המקומות, אפשר למצוא את התלמידים מתנדבים כחיילים בחטמ"ר עציון, זאת כדי לטעום מעט מהצבא ולקחת חלק בשוויון בנטל. כך הם מוכיחים שלכל אחד באשר הוא יש מה לתרום.

מפקד חטיבת עציון אל"מ דוד שפירא, שהעניק לסטובין את תעודת ההצטיינות, אמר בטקס: "צה"ל הוא צבא העם, השרות בו הינו חלק משמעותי בחיבור של החברה הישראלית. כל אחד מגיע ותורם בדרך שלו וזה מה שנותן למדינה את כוחה. אני מעריך מאוד את תרומתם של המתנדבים מתוכנית ׳דרכנו׳ בפועלם בחטיבת עציון״.

שלשום הגיעו הצעירים והצעירות לכותל, לטקס מרגש שסיכם את שנת ההתנדבות והלמידה שלהם בארץ, ומשם המשיכו לפרידה בנתב"ג.

אבי גאנז הוסיף "סיימנו עוד שנה בתוכנית הבלתי רגילה הזו ואיפשרנו לעוד קבוצה של נוער עם צרכים מיוחדים להגיע כמו כל צעיר יהודי לישראל. טקס הסיום וקבלת תעודת ההצטיינות היו אירועים משמעותיים עבור התלמידים, שעבדו קשה במהלך השנה והתרגשו מאוד להגיע לרגע הזה. זו ההוכחה שגם צעירים עם צרכים מיוחדים יכולים להתנדב ולתרום לקהילה ולחברה ואף להצטיין בזה, בדיוק כמו כולנו".

הרב ברנדר, נשיא אור תורה סטון: "יש לנו אחריות לכל עם ישראל, בארץ ובתפוצות. קיומה של תוכנית דרכנו היא חלק מהחזון של רשת אור תורה סטון כולה, להתחבר לכלל חלקי העם, להעריך את הכישרונות הטמונים בכל ילדינו ולעזור לכולם להגשים את הפוטנציאל שלהם בכל מקום שהם ובאשר הם".