מסע עוקף תקשורת

למרות מחאות של ארגוני להט"ב, שיעוריו של הרב יגאל לוינשטיין בנושאי משפחה ויהדות זוכים לביקוש בכל קצוות הארץ ומתקיימים מדי ערב

חגית רוזנבאום , י"ח בסיון תשע"ט

מסע עוקף תקשורת-ערוץ 7
הסוגיה אינה התבטאויות שלי אלא עתידה של מדינת ישראל. הרב יגאל לוינשטיין
צילום: מרכז ליב"ה

הרב יגאל לוינשטיין יזם לאחרונה פתיחת ערוץ עוקף תקשורת שמאפשר שיח נקי, כן ונוקב בגובה העיניים עם ציבור השומעים, בלי פילטרים של גורמים אינטרסנטיים מתלהמים.

את השיעור באוניברסיטת אריאל, שנערך לפני שבוע וחצי, ארגן שבי בוזנח – סטודנט, בוגר מוסדות עלי. לאחר שהרב לוינשטיין נעתר להצעה להעביר שיעור באוניברסיטה, התברר לבוזנח שהחלק הקשה עוד לפניו. התנגדות עזה לקיומו של השיעור הופעלה מכיוון התא הגאה באוניברסיטה ומגורמים חיצוניים, בהם כלי תקשורת כמו ynet וגלי צה"ל. אבל בהתאחדות הסטודנטים של האוניברסיטה לא נבהלו.

אור אזולאי, יו"ר התאחדות הסטודנטים באריאל, עמד בתוקף על העיקרון שאגודת הסטודנטים פתוחה לשמוע ולהשמיע את כלל הדעות: "מדובר במסגרת של שיעור תורה מטעם האגודה, שמועבר בכל שבוע על ידי רב אחר. הציעו שהרב יגאל יעביר שיעור, לא כצעד נגד הקהילה הגאה אלא כדי לשמוע אותו במסגרת ריבוי הדעות שאנחנו דוגלים בו", הוא מסביר השבוע. "לכן גם לא הסכמנו לבטל את המפגש, כי זה לסתום למישהו אחר את הפה. לגיטימי לשמוע אותו, כמו כל דעה אחרת. באותה מידה, שבוע לפני כן קיימנו שבוע סובלנות ובו הושמעו נציגי הקהילה הגאה". אזולאי מספר שלמרות הלחצים, השיחה התקיימה כמתוכנן "והייתה מדהימה".

על אף המפנה הלא צפוי בעלילה, הרב לוינשטיין חווה כבר מקרים דומים במסגרת מסע הקהילות שהוא עורך. "אדרבה, ככל שהקרב לפני שהגעתי למקום מסוים היה יותר גדול – כך הגיעו יותר אנשים אחר כך", הוא מספר בריאיון מיוחד ל'בשבע'. כך היה גם בשיחה שהעביר בבאר שבע, שנגדה הפגינו חברי קהילת הלהט"ב: "הייתה ממש הפגנה בחוץ, עם שלטים וכו'. נכנסתי להרצאה, והם נכנסו אחריי. בקהל היו פסיכולוגים ואנשי מקצוע שמטפלים במקרים כאלה. הם שאלו אותי שאלות קשות ועניתי. בסוף הם אמרו שהדברים התיישבו על ליבם, שהם מבינים את האחריות הגדולה שמוטלת עליהם בנושא הזה. שהאמפתיה ליחיד לא יכולה לבוא על חשבון היציבות של עם ישראל ועתידו. אנחנו לא נכנסים לחיי הפרט, אבל המודל המשפחתי הוא אבא ואמא. כלל ישראל לא יכול לתת לגיטימציה למודל משפחתי אחר. כל אדם אינטליגנטי מיד מבין את זה".

היומן מלא עד אלול

כבר חודש וחצי נודד הרב לוינשטיין בכל ערב, כולל מוצאי שבתות, ברחבי הארץ, בין קהילות דתיות. היומן שלו מלא עד תשעה באב, ומפאת העומס חלק מהבקשות נדחו לאלול. מפת השיעורים נפרסת מדן ועד אילת כפשוטו: רמלה, קריית גת, עכו, מיתר, בית רימון, שדה יעקב ופתח תקווה, וכמובן ביישובי יהודה ושומרון. "חשבתי שיהיה חוג פה, חוג שם. זה יצא מעבר לכל פרופורציה ממה שחשבתי", מגלה הרב לוינשטיין. ביממה הראשונה מאז שעלתה למרחב הווירטואלי ההצעה להזמין שיעורים של הרב לוינשטיין, התקבלו אצל מארגן הפרויקט יותר מ-40 פניות.

היוזמה לפרויקט הקהילות החלה מתובנה אישית של הרב, בין השאר בעקבות המתקפות התקשורתיות שספג, שהוא חייב למצוא דרך נקייה להעברת המסרים שלו בנושא המשפחה: "בתקשורת אני לא מצליח להעביר שום מסר, כי שם חוששים מהמסרים הללו. עושים עליהם מניפולציות. אפילו דרך עיתונאים שמזדהים איתי קשה לי להעביר את המסר". הוא החליט לראות את הלבן בעיני האנשים, ולהעביר את משנתו באופן בלתי אמצעי. לאחר השיחה נמשכים הערבים הללו לתוך הלילה, אל שעות של שאלות ותשובות. "לא היה ערב שסיימתי לפני חצות", הוא מספר. טווח הגילים הוא במתכוון לא כזה של תלמידים או בוגרים טריים, אלא דווקא של בני 30 עד 50, גברים ונשים. "זה ציבור בעל'בתי, אנשים חכמים מאוד, אינטליגנטים ומעמיקים", הוא מאפיין.

מבחינתו של הרב לוינשטיין, ההחלטה להקדיש את זמנו וכוחותיו לנושא נובעת מההבנה שהשיחות נוגעות בנקודת הליבה הקיומית של עם ישראל בארצו בעת הזאת. "הגעתי למסקנה שמתנהל כאן מאבק תרבותי עמוק על זהותה של מדינת ישראל. הנושא של ארץ ישראל וקיומנו כאן כבר התקבע, יש בנקודה הזאת ביטחון ואפשר להניח אותה בצד. השאלה הבאה היא זהותה של המדינה – יהודית או ליברלית מערבית, זה עומד מאחורי כל התהליכים. בציבור שלנו יש מתח גדול סביב השינויים התרבותיים והשלכותיהם. יש בלבול גדול אצל כולם. אני רוצה לפגוש את הציבור הדתי-לאומי בשאלות הכי גורליות. יש לציונות הדתית תפקיד היסטורי בעיצובה של המדינה היהודית לעשרות השנים הבאות. הרב קוק כתב שזה תפקיד תנועת המזרחי, ועכשיו הגיעה עת המבחן. זה לא פשוט. תמיד היינו גלגל חמישי בעגלה הציונית, אבל כעת בשאלת הזהות היהודית יש לנו הרבה משלנו להציע בזכות התורה והמצוות. זו נשמת אפה של הציונות הדתית".

מול טענות על הדתה והדרה, הרב לוינשטיין היה רוצה לראות זקיפות קומה של המגזר הדתי, כמי שמודע לתפקידו בהבאת בשורה לעם ישראל והפצת רוח היהדות לעולם כולו. "התרבות היהודית שלנו היא שליחות היסטורית של עם ישראל".

כן אמפתיה, לא לגיטימציה

כל ניסיון לשאול על ההתבטאויות שלו שזכו לעליהום תקשורתי, נתקל בדחייה נחרצת מצידו. בדיוק מהמקום הזה מבקש הרב להימנע, והוא מסביר כי שומעי לקחו באותן הרצאות לא מעלים כלל את הנושא לאחר שהם שומעים מפיו את המסרים כהווייתם. "הסוגיה אינה התבטאויות של הרב לוינשטיין, אלא עתידה של מדינת ישראל, ולאנשים האלה באמת אכפת מזה. הם מבינים שמתרחשת מלחמת תרבות, שמחים להבין מי נגד מי ומה התפקיד שלהם בתוך זה. הם רוצים להבין, כי לכל אחד יש שכן או בן דוד כזה", הוא מכוון לבעלי נטיות הפוכות, "ורוצים להבין איך להסתדר במתח שבין לתת אמפתיה ובין לא לתת לגיטימציה. אני משתדל לתת מענה גם בתחום הזה".

אילו תובנות יש לך מהמפגשים הללו?

"אני מגלה שהציבור הדתי-לאומי הוא מדהים. אנשים חכמים, אינטליגנטיים, אכפתיים, אפשר לדבר איתם ברמות הכי עמוקות על השאלות הכי עמוקות, בכל המנעד. מסוגיות של העלאת ניצוצות ועד איך מתמודדים עם ילד בבית".

הקהל שלך מאופיין כתורני, או שכל פלגי המגזר מגיעים לשמוע את ההרצאות?

הוא מחייך: "לפי עוצמת השאלות, אין ספק שלא רק חרד"לניקים שואלים. אבל אני לא מבדיל בין הכיפות, אני יודע שמגיעים מכל הקשת. מי שהגון בא כדי לשמוע מה אני אומר לא דרך התקשורת, ושואל אותי שאלות קשות. יש כאלה שאדוקים במה שנאמר עליי בתקשורת, ואפילו לא מוכנים לבוא".

בעיני הרב לוינשטיין, ההישג המשמעותי ביותר שצומח עד כה מהמהלך הוא היכולת של מאזיני השיעורים לרכוש ביטחון בסוגיות הללו ולענות למי שמקשים עליהם מבחוץ: "אנשים מתעוררים, מתחילים לדבר על זה עם חברים במקומות העבודה. בעקבות מה שהם שומעים בשיעור, הם מעזים להתחיל לענות. עד היום הם עצמם היו מבולבלים בנושאים הללו, ועכשיו הם יודעים שיש להם מה לענות וגם בטוחים בעצמם. יש להם כלים ואומץ להגיב ולומר שאנחנו לא חשוכים, יש לנו דברים מוסריים וצודקים לומר גם בנושא הזה".

אלעד ברגר, מנהל האחווה הסטודנטיאלית הגאה, מסר בתגובה לכתבה: מזעזע לגלות שגם בשנת 2019 ניתן במה במוסד להשכלה גבוהה להסתה ולשיסוי שבקרוב מאוד יובילו לרצח הבא. עד מתי ניתן לגיטימיות לדברי שטנה שכאלו? רגע לאחר המצעד בירושלים שבו הקהילה הגאה מנסה לקדם ערכים של סובלנות, אהבה, כבוד ושוויון אנחנו ממשיכים להיתקל באמירות שאין להן שחר.

לא לרב לוינשטיין פנינו כי אם לרוב השפוי, שלא ישאר דומם ויצא בקריאה ברורה לטובת חברה מוסרית ומקבלת שבה כל אדם ואישה שנבראו בצלם אלוהים יוכלו לחיות בכבוד על פני האדמה.

השנה קיימו מאות פעילויות בקמפוסים ברחבי הארץ עם אלפי סטודנטים וסטודנטיות ששיאם במעל ל30 אירועי גאווה במוסדות להשכלה גבוהה בחודש האחרון, עשרות אלפי האנשים שמשתתפים באירועים האלה יחד עם מאות הפעילים והפעילות הקבועים שלנו מוכיחים שיש ישראל אחרת והיא קרובה מתמיד, לשון התגובה.

לתגובות: Hagitr72@gmail.com