שמלוב ברקוביץ'
שמלוב ברקוביץ' צילום: חזקי ברוך

יו"ר הרשות השנייה, יוליה שמאלוב ברקוביץ', מתייחסת ביומן ערוץ 7 להחלטה לאסור תשדיר של עמותת 'שבי חברון' ובו דבריו של הרב מרדכי אליהו זצ"ל על חשיבותה של עיר האבות.

"יש כללים שאוסרים פרסום של נושאים שיש בהם מחלוקת", אומרת שמלוב ברקוביץ' המבהירה כי אין ולא הייתה כל כוונה לפגוע בכבודו של הרב אליהו, ואולם מאחר ואין רצון לפגוע ברגשותיו של חלק מהציבור נקבעו כללים המונעים שידור פרסומות בעלות מאפיינים פוליטיים.

"לא התכוונו לפגוע בדבריו של הרב, אלא ביקשנו להוריד משפטים על אחיזתנו בחברון. תאר לך שיבוא גוף פוליטי שידבר על מסירת חברון לפלשתינים", אומרת שמלוב ברקוביץ' הקובעת כי הרשות מקפידה לשמור על איזון בין הצדדים כשהיא מספרת כי "במערכת הבחירות התבקשנו לפרסם קריאה להצביע רק למרכז וזה היה פרסום פוליטי ולכן השידור נפסל".

בדבריה הלינה על טענתו של השר בצלאל סמוטריץ' שטען כי פנה לרשות השנייה בעניינו של התשדיר על חברון, בעוד פנייה שכזו לא בוצעה ורק הובאה לידיעתה במהלך הצהריים, זמן ניכר לאחר שנאמרו דבריו של סמוטריץ'.

עוד טענה שמלוב ברקוביץ' כי מול מפיקי התשדיר לא הייתה כל בעיה והם אפילו לא בחרו לפנות לוועדת הערר אלא החזירו את התשדיר להליך של תיקון והקלטה מחודשת, אך להערכתה יש מי שמבקש בתקופת בחירות לעשות רעש ולצבור הון פוליטי על גב הטענות.

"קשה לי להגיד זאת, אבל אתם יודעים מה החיבור שלי לחברון. מאוד לא פשוט לי לפעול נגד האג'נדה שלי אבל נאה דורש נאה מקיים", אומרת שמלוב ברקוביץ'. "אני דורשת מהערוצים שתחת הרשות השנייה להיות מאוזנים ולא פוליטיים. כשכל פעם באים מצד אחר וטוענים נגד החלטה שלנו זה אומר שאנחנו עושים את עבודתנו נאמנה".

לנוכח דבריה אלה הרואים בדאגה שלא לפגוע ברגשות חלק מהציבור יעד ומטרה, שאלנו מדוע עוברות ללא כל התנגדות פרסומות פרו-להט"ביות שעל אף הסחף הלהט"בי עדיין מהוות פגיעה ברגשותיו של חלק מהציבור. "זו שאלה טובה", משיבה שמלוב ברקוביץ' המעריכה כי בוצעה בדיקה גם בנושא פרסומות אלו והוחלט שככל הנראה נושא זה מהווה קונצנזוס רחב יותר ולכן יש להתיר את התשדירים הללו.

"עדיין לצערי הרב שנויה במחלוקת אחיזתה של חברון בידי העם היהודי יותר מאשר פרסומות שבהם אבא ואבא", דברי שמלוב ברקוביץ' המעירה כי אולי העמקת אחיזתנו בחברון תהפוך את המעשה למבטא קונצנזוס רחב וממילא לא תהיה בעיה לפרסם תשדירים ברוח זו.