פרסום ראשון
הפלסטיני שהחליט להגיע לועידת בחריין

מוחמד מסאד הוא אחד מ-15 אנשי עסקים פלסטיניים שיגיעו לבחריין חרף התנגדות ואיומים. "רוצים שלום, ההנהגה שלנו מונעת זאת".

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ח בסיון תשע"ט

מוחמד מסאד, איש עסקים בן 46 מהכפר בירכין, יהיה אחד מחברי משלחת בת כ-15 אנשי עסקים פלסטיניים, שתצא ברשות השייח' אשרף ג'עברי מחברון להשתתף בועידה הכלכלית בבחריין.

הקבוצה הוזמנה ישירות על ידי הממשל האמריקני והחליטה להיענות להזמנה, חרף החרם הרשמי של הרשות הפלסטינית ואיומיה על מי שישתתף בועידה.

בניגוד לחברי המשלחת האחרים שמעדיפים שלא לצאת בהצהרות פומביות, מסאד הקליט הצהרה פומבית שמתפרסמת לראשונה כאן, בנוגע לועידה.

"החלטתי לנסוע לועידה הכלכלית שתתקיים בבחריין. אני נוסע לשם בשביל לבקש תמיכה ומימון לקיום פרוייקטים שהם לטובת העם הפלסטיני ובשביל שכל העולם יתמוך בכלכלה שלנו", אומר מסאד.

הוא מוסיף, "אני מדגיש שההנהגה של הרשות ושל ארגוני הטרור מושחתת. לא אכפת להם מהעם והכלכלה שלו אלא רק מהמעמד שלהם ומהחברות שבשליטתם ובשליטת הקרובים להם. כל הפלסטינים רוצים לחיות בשלום ובשלווה, אבל ההנהגה שלנו מונעת את זה, תוקפת אותנו ומקפחת אותנו. הם לא רוצים שום דבר לעם שלנו, חוץ מהדברים שטובים בשבילם".

"אני פונה לכל העולם שיתמכו בנו. אנחנו רוצים לחיות בשלום ובשלווה", מסכם מסאד.

הסיפור שלו יוצא דופן. יוני בן מנחם, חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מספר לערוץ 7 על דרכו של האיש, שהחל כמחבל וכיום מייצג דווקא את הצד המתון ביותר אצל הפלסטינים.

"מסאד מייצג קבוצה של פלסטינים שנקראת 'זיתים למען השלום'. הוא מקדם פרוייקט לשתילת מיליון עצי זית בשטחי הרשות הפלסטינית ובישראל. במקביל, כדי שזה יהיה פרוייקט אזורי הוא מבקש להשקיע בעוד תשעה מיליון עצים שיינטעו בכל מדינות ערב", מספר בן מנחם.

הוא מציין כי "הקבוצה הזו טוענת שמעבר לעובדה שמדובר ביוזמה טובה לאיכות הסביבה היא תביא תעסוקה לעשרות אלפי פועלים פלסטיניים מיהודה ושומרון - וגם ברצועה אם חמאס יסכים לכך".

וכאן הוא מגיע לסיפורו של מוחמד מסאד. "בעבר הוא היה מחבל של הפתח' בג'נין ואף ביצע פיגועים נגד חיילים. ב-1991 היה חבר בחולייה של הפתח' שנכנסה לבית שאן עם נשק ותכננה לחטוף חייל ישראלי באחת הטרמפיאדות כדי שישמש קלף מיקוח. התכנית נכשלה, כי שוטר ישראלי שעבד לפני כן בשב"כ זיהה את אחד המחבלים ותפסו אותם. נגזרו עליו 7.5 שנות מאסר בכלא הישראלי, אך הוא שוחרר מוקדם לאחר ועידת מדריד".

"אחר כך", מוסיף בן מנחם, "היה מסאד איש ביטחון במנגנון הנשיאותי בתקופת ערפאת. הוא עזב על רקע השחיתות במנגנוני הרשות ופנה לעסקים. בשנת 2002, עשור אחרי שנתפס כמחבל, הוא קיבל תעודת הערכה מצה"ל לאחר שהציל חיים של חייל ישראלי שהותקף בידי פלסטינים. "במקביל הוא התמקצע באקדמיה ופרסם ספר תחת הכותרת 'האסלאם הוא סכנה'. מדובר בחיבור שולל פיגועי התאבדות ואומר שזה בניגוד לדת ולקוראן".

הפרוייקט אגב, הוצע גם לרשות הפלסטינית. "הפקידים ברשות דרשו ממנו שוחד של אלפי דולרים כדי לקדם את היוזמה בשטחי הרשות ועל כן הוא התייאש מהם ופניו לגייס את המימון ליוזמה בבחריין".