מזגן
מזגן iStock

מכון צומת מבהיר היום (חמישי) כי אין חשש להשתמש בשבת במזגני אינוורטר.

אל המכון הגיעו מפניות מיהודים מודאגים, שסיפרו על מודעות המזהירות מרכישת מזגן בלי כשרות בד''ץ.

הרב מנחם פרל, ראש המכון, מבהיר כי אין כל איסור על שימוש במזגני אינוורטר החדשים: "על פי שיטת הרב שלמה זלמן אוירבך זצ"ל, הדבר מותר לכתחילה. גם הרב ישראל רוזן זצ"ל קבע בעבר שהמזגנים החדישים טובים יותר לשימוש בשבת מבחינה הלכתית".

יתכן שיש הבדלים בין מזגני אינוורטר אבל לדברי הרב פרל הם אינם כבים ונדלקים אלא עובדים על עקרון של שינוי זרם ולכן מותר להשתמש בהם בשבת לכתחילה, גם אם יש מגזני אינוורטר שגם נכבים בגלל רגישות יתר ונדלקים מהר יותר, בכל מקרה ההשפעה זניחה ולפי מכון צומת אין מקום להחמיר.

הרב פרל מוסיף כי יש מי שמבקש להפחיד את הציבור אך המזגן לא שונה במאומה מהמקרר המודרני שגם הוא עובד בשיטת אינוורטר. "יש שנלחמים נגד הקידמה, אך הקידמה הטכנולוגית רק מסייעת לנו לעשות את השבת נעימה יותר ללא כל פעילות אקטיבית מכוונת מצדנו, ולכן מותרת".

הרב פרל מדגיש כי גם לשיטת הרב אשר וייס המזגנים החדישים כשרים לחלוטין לשימוש בשבת.

במכון צומת מסבירים: ''מזגן אינוורטר עדיף בשבת מאשר מזגן רגיל, מכיוון שבמזגן 'רגיל' יש תרמוסטט המפעיל ומנתק את מדחס הקירור בטמפרטורה מסוימת. גם אם האדם הנכנס לחדר או פותח חלון עלול להשפיע על הטמפרטורה, הסיכוי לכך רחוק, האדם אינו מתכוון והציבור נוהג להתיר, כמו במקרר, ועדיף ממנו.

''במזגן אינוורטר בדרך כלל, אין כלל חיבור וניתוק, המדחס עובד כל הזמן, רק עוצמתו משתנה בהתאם לטמפרטורה המשתנה ברציפות. שינויים אלו, גם אם הם נעשים במתכוון ובידיים ע"י אדם - מותרים, ובודאי בכניסה ויציאה מן החדר, ולא גרוע ממזגן 'רגיל'''.

הרב פרל מציין כי הקידמה הטכנולוגית מסייעת לעונג השבת. ''כל טכנולוגיה שמשרתת את אווירת השבת ולא משתמשת בפעולות מכוונות שלו מותרות לפי ההלכה. כך קבע הרב משה פיינשטיין שכל דבר שמותר ומסב נחת בשבת ועונג מצווה להשתמש בו ולכן דווקא השימוש במזגן אינוורטר בשבת וביתרונות של הבית החכם תוך התאמה לשבת''.

עם זאת, במכון צומת מציינים כי אם המזגן מותאם ומחובר למערכת בית חכם, ובמקרה כזה קיים גלאי תנועה בחדר, יש לנטרל את הגלאים לפני השבת.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו