הוכפל מספר העסקים בשומרון בעשור האחרון

שיעור היזמות ביהודה ושומרון גבוה ב-20% מזה שבתל אביב, ביחס לכמות האוכלוסייה.

ערוץ 7 , י"ח בסיון תשע"ט

הוכפל מספר העסקים בשומרון בעשור האחרון-ערוץ 7
אוכלוסיה אקטיבית באופייה
צילום: אבישי בדולח

כנס ראשון מסוגו לבעלי עסקים קטנים ובינוניים התקיים השבוע בשומרון, כחלק משיתוף הפעולה בין אגף ישובים ומתנ"ס במועצה האזורית שומרון לבין מעוף, מערך השטח של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה.

מטרת הכנס הייתה להביא ליצירת קהילות עסקיות, שיסייעו זו לזו תוך קבלת הדרכה בתחום, בכדי לפתח את הפעילות העסקית באזור.

אחד הנתונים המעניינים שנחשפו בכנס הוא מספר היזמות הגבוה ביהודה ושומרון בכלל ובשומרון בפרט לעומת שאר חלקי הארץ. על פי הנתונים שנחשפו, אחוז היזמות ביהודה ושומרון גבוה ב-20% מזה שבתל אביב ביחס לכמות האוכלוסייה. כמות העסקים בשומרון הכפילה את עצמה בתוך פחות מעשור.

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון שפתח את הכנס התייחס לנתונים ואמר: "תחום היזמות הוא תחום בולט מאוד בשומרון. הסיבה לכך היא מצד אחד ריחוק מהערים, ומהצד השני אוכלוסיה אקטיבית באופייה, שהגיעה כדי להתיישב ולבנות ולכן היזמות לא זרה לה".

אלי היומן, מנהל סניף מעוף אריאל, מערך השטח של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה אומר כי באופן בולט יש יותר נשים יזמיות ובעלות עסקים מגברים בשומרון. לדברי היומן "בהשוואה למרכז תמיכה לעסקים שאנחנו מנהלים במרכז הארץ, לעומת השומרון, אין ספק בכלל שהנוכחות של נשים יזמיות בשומרון היא הרבה יותר בולטת".

גילה לוי, יועצת מעוף אריאל, מסבירה כי הסיבה לכך נעוצה בכך שהנשים הרבה פעמים מטופלות בהרבה ילדים, רוצות להיות קרובות הביתה אולם הן נשים משכילות עם יכולות גבוהות מה שמוביל ליזמות מה שמביא הן פרנסה והן נגישות למקום העבודה.

בכנס הוצגו לבעלי העסקים שגדשו את המקום הכלים שעומדים לרשותם מטעם מעוף ומשרד הכלכלה בהם יוכלו להיעזר מעתה בכדי לקדם את העסק בסיוע מועצה אזורית שומרון ומעוף. כמו כן, בעלי העסקים התבקשו לחוות את דעתם לגבי הצרכים בשומרון.