''אתה אבא שלי - בזכותך נולדתי מחדש''

הרב ישראל אוחיון, בוגר ישיבת ההסדר בשדרות, הוא אחד הזוכים בתואר ''המורה של המדינה''.

ערוץ 7 , י"ח בסיון תשע"ט

''אתה אבא שלי - בזכותך נולדתי מחדש''-ערוץ 7
הרב ישראל אוחיון ותלמידו נהוראי אמסלם
צילום: גדי סיארה

הרב ישראל אוחיון, בוגר ישיבת ההסדר בשדרות העובד כמורה למקצועות הקודש בישיבת אמי"ת באשדוד, נבחר להיות אחד מ-15 הזוכים בתואר "המורה של המדינה".

אוחיון עובד כבר 11 שנים בהוראה ומלמד בעיקר מקצועות הקודש בדגש על תנ"ך ותושב"ע. "זה רק תירוץ, עיקר עבודתי הוא לחנך. אני מחנך, לא מורה", הוא מדגיש.

אוחיון (34) גדל במשפחה בת שמונה נפשות שהם ובני זוגם מורים, כך שהדרך להוראה הייתה ברורה. "בשולחן השבת השיחות נסובו בעיקר על חינוך", מספר אוחיון. "חשוב לחנך את הנוער היום – נוער שהולך ושוקע בתרבות של פנאי, סלפי, שופינג, סלולרי ומילים כמו ציונות, תורה, מסירות נפש, מדינה וחברה, הולכות ונעשות זרות עבורו.

"נדמה ש-71 שנים אחרי שהקמנו מדינה, המלאכה הסתיימה ואפשר לנוח. אז זהו שלא. בתחום החינוכי, תרבותי, ערכי ותורני יש עוד הרבה ביצות לייבש. מורה טוב צריך להיות בעל יכולת הקשבה ומעורבות. אני משתדל לחנך מתוך המון אהבה וסובלנות ומתוך שיח אישי רגשי ועמוק. החזון החינוכי שלי הוא לגדל ולהצמיח דור שיש לו זהות יהודית ציונית ערכית ברורה ויציבה וחדור באידיאל של עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל. הדרך להגיע לחזון עוברת דרך נשמת התלמידים והתעניינות בכל מה שעובר עליהם", הוסיף.

מפעל הפיס לוקח חלק בפרויקט "המורה של המדינה" זו השנה ה-11. כגוף שחרט על דגלו את קידום החינוך והמעורבות החברתית, מפעל הפיס רואה את מורי ישראל כנכס אסטרטגי לביצור חוסנה הכלכלי-חברתי של מדינת ישראל וככלי מרכזי לצמצום הפערים בחברה הישראלית. מפעל הפיס רואה חשיבות רבה בהבלטת אותם מורים שבשבילם הוראה היא דרך חיים ולא רק מקור פרנסה. פרויקט זה מציב את הזרקור במקום הנכון ומאפשר לציבור בישראל להיחשף לקבוצה נפלאה של אנשי חינוך שעושים זאת מאהבה.

הרב אוחיון מספר על מקרה שמדגים את המעורבות הנדרשת ממחנך. "מקרה שזכור לי במיוחד הוא שיום אחד ביררתי אם תלמיד שנראה קצת 'אבוד' הגיע לכיתה, כמובן שהתשובה הייתה שלילית.

''למרות שזה היה יום חופש, נסעתי משדרות לבית התלמיד באשדוד שהופתע מביקור הבית. לקחתי אותו לחוף הים, שאלתי מה עובר עליו ופתאום נפתח סכר של דמעות. מאז אותה שיחה הייתה עלייה דרמטית של התלמיד כמעט בכל הפרמטרים. בסוף השנה הוא הביא לי שי עם פתק ובו משפט אחד: אתה אבא שלי - בזכותך נולדתי מחדש".

אוחיון, שלמד כאמור בישיבת ההסדר בשדרות, מעיד: "לבית המדרש של ישיבת ההסדר בשדרות, לרבנים ולראש הישיבה הרב דוד פנדל מקום חשוב בחיי ובעיצוב אישיותי. מבית המדרש הזה אני שואב את הרוח, הדרך החזון והמטרה ומשם אני יוצא לשדה החינוך טעון במטען הנכון. לא אשכח שיחה של הרב בסוף שיעור ה' שאמר בקול רם וברור 'מי שיש לו את הכישורים היכולות והאפשרות לחנך ולא הולך על זה הוא גוזל את עם ישראל, המשימה של הדור היא חינוך'

"את הדרך לקבלת תואר המורה של מדינה לא סללתי לבדי. אני מודה לריבונו של עולם שנותן את החיל, הכוח והיכולת לחנך את הדור הצעיר, המיוחד ומלא הכוחות שגדל היום. אני מודה להורי האהובים שגידלו אותי על אדני התורה ואהבת הבורא והזולת, לאשתי היקרה ובני ביתי מהם אני שואב את התמיכה ואת הכוחות וכמובן לתלמידי האהובים בעבר ובהווה".

הרב דוד פנדל, ראש ישיבת ההסדר "אפיקי דעת" בשדרות: "שנות הלימודים בישיבה הן השער בו נפש האדם נפגשת עם התורה. זכינו, ומאות מבוגרי הישיבה עוסקים בהוראה ומשנים את פני החינוך בדרום הארץ. אנו מברכים את בוגר בית המדרש הרב ישראל אוחיון על זכייתו בתואר ומאחלים לו שימשיך לחיות לאור התורה בכל אורחות חייו, לקדש שם שמיים ברבים ולגדל תלמידים אוהבי ה' ויראי אלוהים לתורה, לערכים ולציונות".