פרשן 'חדשות 12' אמנון אברמוביץ' שוחח עם ניסים משעל ב-103fm על מצבה של מפלגת הליכוד במערכת הבחירות הנוכחית והעריך שההתעסקות סביבו החסינות של רה"מ היא שגרמה לסדק אצל מצביעי הליכוד.

"הבחירות הבאות הן על החסינות של נתניהו, תמורתה הוא יהיה מוכן לתת הכל גם לחרדים ולקבוצת הימין ההתנחלותית של סמוטריץ' ויוגב. יש לא מעט מצביעי ליכוד שהבינו שלמרות ההתחייבות של נתניהו לא לעסוק בחסינות, שזה אכן הנושא המרכזי. גם תומכי ליכוד לא מוכנים שיעשו בקולותיהם שימוש לצרכים פרטיים. לכן אני חושב שיהיו ליכודניקים שלא ילכו להצביע ובמידה וכן יצביעו, יעדיפו לבחור בבית היהודי או לכחול לבן".

להערכתך הליכוד יאבד מנדטים בגלל מצבו המשפטי של נתניהו?
"הליכוד עשוי לאבד מנדטים בגלל הנושא הזה. יהיו מצביעים שיבינו שהם נותנים את קולותיהם לא לטובת הממלכה, המפלגה או הימין".

השבוע הייתי בשבוע הספר. סופר ידוע שאל אותי מדוע כל השרים וחברי הכנסת שנלחמים למען נתניהו ושוכבים עבורו על הגדר הם מרוקאים. הוא הזכיר את אמיר אוחנה, מירי רגב, מיקי זוהר, דוד ביטן, דודי אמסלם ועוד. כמזרחי לא הייתה לי לתשובה טובה.
"יהדות אשכנז הרבה יותר קיצונית, דתית ולאומנית מיהדות המזרח. רואים זאת אצל החרדים. לכן ליבי עם המזרחים ולא עם האשכנזים. אמנם האנשים שהוא ציין אכן שוכבים על הגדר עבור נתניהו אך הם לא מקיצוני הליכוד".

מה המניע של האנשים הללו? למה דווקא הם? הצמרת האשכנזית בליכוד עומדת בצד ולא נלחמת כמוהם.
"בעת האחרונה אני לא כל כך רואה את אמסלם, ביטן ורגב נלחמים בנושא. בליכוד הבינו שני דברים: שאסור לצאת נגד המנהיג ושמי שיוצא בעד המנהיג בקול תרועה רמה מדי חוטף".

כחול לבן לא ממריאה בסקרים אלא מאבדת כמה מנדטים. כעת יש גם מאבקים בצמרת. לאן הדבר הזה יכול להוביל?
"ראשית זה היה צפוי, זו מפלגה שהורכבה מארבע מפלגות ולכן הגיוני שיהיו חיכוכים. אני לא מתרשם מרעשי הרקע האלה. אני מגדיר את כחול לבן כמפלגת מרכז-ימין ורואה בה שותפה טבעית לליכוד. אם אביגדור ליברמן ימשיך בקו של הקמת ממשלת אחדות הוא עשוי להצליח ולהביא לעצמו אחוזי תיווך לא רעים".

לסיום, אהוד ברק יחליט לרוץ?
"אני לא יודע. הוא מתחמם על הקווים כבר כמה מערכות בחירות. אם הייתי צריך להמר בכספי הייתי מהמר שהוא לא ירוץ. אני לא רואה אותו מקים מפלגה כי אני לא חושב שיש לו את האנרגיות לזה. ואני גם לא רואה אותו מצטרף למפלגה קיימת במקום בו הוא חושב שהוא צריך לעמוד".