נתניהו וג'ון בולטון
נתניהו וג'ון בולטון צילום: קובי גדעון / לע"מ

היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, ג'ון בולטון, ייפגש הבוקר (ראשון) עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, כשברקע ההסלמה ההולכת וגוברת מול איראן.

השניים יישאו הצהרות בתחילת הפגישה ביניהם. בסיום המפגש ימשיך בולטון לפגישה נוספת עם היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת.

הפגישות מתקיימות כהכנה לפסגת היועצים לביטחון לאומי של ארה"ב, רוסיה וישראל שתיערך מחר.

ישראל וארה"ב מעוניינות לרכז את המפגש הנדיר סביב ההתבססות האיראנית בסוריה והדרכים להתמודד איתה. רוסיה כבר הודיעה כי אם יתקיים דיון בנושא היא תביא לשולחן את האינטרסים של איראן, בת בריתה.

ניקולאי פטרושב, היועץ לביטחון לאומי של רוסיה, הסביר בסוף השבוע את העמדה של ארצו. "אנחנו מנהלים קשרי ידידות עם איראן, כפי שיש לנו קשרים עם ישראל וארה"ב. ייתכן ונגיע למצב שבו נגלה שלחלקנו יש התנגשות אינטרסים, אז נציג אנחנו את האינטרס האיראני בפני הישראלים והאמריקנים".

"האיראנים פועלים בסוריה על פי הזמנת הממשלה הרשמית השולטת במדינה ואף גם לוקחים חלק פעיל במאבק בטרור בתוכה. בבואנו לעסוק בנושאים האזוריים חובה לקחת בחשבון גם את האינטרס האיראני וזה ייעשה", הוסיף פטרושב.

הרוסים מעוניינים בעסקת קח ותן: הכרה במשטר אסד והסרת הסנקציות מעליו, בתמורה להבטחה שהאיראנים יורחקו מהאזור. ישראל וארה"ב אינן נלהבות מהמהלך שכן אין בו שום ערובה שהאיראנים אכן יפחיתו את נוכחותם באזור. באיחוד האירופי אומרים כי יהיו מוכנים לעסקה כזאת, אבל רק אם יראו שינוי ביחס המשטר לעם האיראני, לאורך זמן.