ייבשו את העיר. בירה
ייבשו את העיר. בירהצילום: istock

לתושבי אוסטריץ', עיירה קטנה בסקסוניה שבגרמניה, נמאס מהפסטיבל שעורכים מדי שנה אלפי ניאו נאצים בעירם תחת הכותרת "פסטיבל המגן והחרב".

מדובר באירוע שאליו מגיעים פעילים המזוהים עם הנאציזם מגרמניה, מפולין, מאוסטריה וממדינות נוספות באזור.

התושבים שמו לב שאחד המניעים הגדולים להתפרעויות של הניאו נאצים המלוות את הפסטיבל, הוא האלכוהול שנשפך בו כמים.

מנהיגות העיר פנתה לבית המשפט הפדרלי ולמשטרה המקומית, בעקבות אירועי השנה שעברה. השופט שדן בעתירה החליט להרים את הכפפה, קיבל אותה והורה למשטרה למנוע מבאי הפסטיבל גישה לאלכוהול.

ביום שישי, בשעות הבוקר המוקדמות החרימו שוטרים לא פחות מ-4,200 ליטרים של בירה שנקנו חרף פסיקת בית המשפט על ידי בעלי דוכנים שהתכוונו למכור אותם במהלך הפסטיבל. המשטרה גם הפגינה נוכחות מוגברת עם מאות שוטרים שהתפרסו בכל רחבי העיר.

התושבים שראו את המאמץ, נרתמו כדי להשלים את המהלך ו'לייבש' את הפסטיבל. הם עברו בכל חנות מכולת, חנות נוחות ובכל בית עסק שמוכר משקאות חריפים, רכשו אותם וניקו את העיר לגמרי מאלכוהול.

שני המהלכים יחד, יצרו את ההרתעה המבוקשת. האירוע, שבדרך כלל מביא לעיר אלפים, הביא רק מאות בודדות. אחרי התפרעות של פעיל ניאו נאצי ומעצרו, ירדו המספרים לכדי מאתיים משתתפים.

מושל סקסוניה, מייקל קרצ'מר, הבהיר כי אין מקום בעיר למי שמחזיק בדעות כה קיצוניות ושונא ציבורים שלמים. "אני מתרשם מאוד מהעובדה שעיירה קטנה כל כך הצליחה להוציא ממנה מחאה כה גדולה. התושבים באוסטריץ הבהירו שהם נגד השנאה וניאו נאצים אינם רצויים בינינו", דברי קרצ'מר.