ההסכם שמונע הקצאת גנים לחרדים

עתירה הוגשה נגד ראשת העיר בית שמש המונעת הקמת גנים בסמוך למקום מגורי ילדים חרדים בעיר.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ג בסיון תשע"ט

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

עו"ד אילן בומבך הגיש עתירה מנהלית נגד ראש עיריית בית שמש, ד"ר עליזה בלוך, בשל מה שנראה כאפלייתם לרעה של תושבים חרדים בעיר בעקבות הסכמים קואליציוניים שחתמה בלוך עם סיעת הליכוד במועצת העיר.

בראיון ליומן ערוץ 7 מסביר עו"ד בומבך המייצג עמותה חרדית המפעילה גנים בבית שמש, את הטיעונים. "למעשה ראש העיר נתנה הוראה שברחוב בר אילן, שם יש גנים של העירייה, לא יוקצו מבנים לעמותה הזו. מסתבר שמעדיפים ציבור שגר רחוק מהרחוב הזה, ציבור שהוא לא חרדי, ובלבד שאותה עמותה חרדית לא תקבל את הגנים הללו".

"העירייה מתוקף סמכותה מקצה מבנים ציבוריים גם לחינוך המוכר והלא רשמי שיש לו צרכים משלו. אומרים להם שהם יכולים להתקיים אבל לא באזור הזה שבו יש אוכלוסייה מעורבת, ולכן הם לא זכאים להיות שם. צריך לזכור שלפי החוק והתקנות יש לכל ילד עדיפות לקבל גם בקרבת מקום מגוריו ולכן לילדים הללו יש עדיפות מובהקת על פני אחרים. למרות זאת מסתבר שהזכויות הללו ניגפות מפני זכויות של אנשים אחרים".

את טענתו תולה עו"ד בומבך בהסכמים קואליציוניים עליהם חתמה ראשת העיר. "בהסכם עם דגל התורה נקבע שכלל התושבים יקבלו גנים ומוסדות בסמוך למקום מגוריהם, אבל בהסכם עם הליכוד נקבע שכדי לשמור על אופי ואיזון בבית שמש הוותיקה לא יוקצו שטחים או מבני ציבור למגזרים שאינם תואמים את אופי השכונות הכלליות בבית שמש הוותיקה. המשמעות היא שלא יאפשרו אם זה לא תואם את האופי של השכונות הכלליות. במילים אחרות לא נקצה שטחים ומבנים לאוכלוסיה החרדית בשכונות שאינן חרדיות או בשכונות מעורבות ובשכונה הזו מתגוררים חרדים רבים".

בדבריו דוחה עו"ד בומבך את ההערכה לפיה ראשת העיר מבקשת להרחיק את עירה, בית שמש, מהתיוג הסוער וגדוש הקוטביות בין המגזרים, כפי שהיה בעבר, ולשם כך היא מבקשת לבדל בין המגזרים השונים ומונעת טענות להשתלטות חרדית. "אין כאן עניין של השתלטות. רוצים שיהיה כאן גטו חרדי? לצמצם אותם לארבע אמות שלהם? זה דבר שלא יתקבל על הדעת, בוודאי במדינה יהודית. הרי גרים שם גם חרדים רבים אז אתה מעדיף אחרים על פניהם? אנשים שגרים רחוק? יש כאן אפליה קיצונית. יש כאן אי סבירות קיצונית. לא חושב שבית משפט יאשר התנהלות שערורייתית שכזו מצד העירייה".

עוד שאלנו את עו"ד בומבך אם הוא משוכנע שהזירה המשפטית היא הזירה הנכונה לדיון מעין זה שעיקרו מתחיל בסוגיה פוליטית. אולי נכון יותר שאנשי 'יהדות התורה' יציגו את ההסכם הקואליציוני שבידיהם ויחליטו אם להישאר בקואליצייה העירונית או לפרוש ממנה לנוכח ההסכם עם הליכוד?

"העמותה שאני מייצג היא חרדית ולא מתעסקת בפוליטיקה אלא רק רוצה ארבע כיתות גן לאוכלוסייה של למעלה מתשעים ילדים ללא פתרון. יש פה משאב ציבורי שהם זכאים לו. זו מצוקה אמתית של הציבור החרדי שלא מקבל פתרון", אומר בומבך המספר כי בטרם ההליכה לערכאות פנו אנשי העמותה לראשת העיר אך עד כה לא קיבלו מענה מניח את הדעת ולנוכח סד הזמנים של שנת הלימודים הבאה המתקרבת לא נותרה ברירה אלא לפנות לבית המשפט ולדרוש את הכרעתו.

מעיריית בית שמש נמסר: ״לא הגיעה אלינו עתירה בנושא. כשתגיע ניתן מענה משפטי בהתאם״.