איך בדיוק הגיעה קטר ל'קופה-אמריקה'?

נבחרת הנסיכות הקטרית משחקת בתחרות גביע האומות של דרום אמריקה, המכונה "הקופה אמריקה". הכסף תופר מרחקים גיאוגרפיים?

איתמר צור , כ' בסיון תשע"ט

שאלה של גיאוגרפיה. כדורגל
שאלה של גיאוגרפיה. כדורגל
צילום: ערוץ 7

מסתבר שכסף יכול לקנות הכל – גם גיאוגרפיה. השבוע זכינו לצפות במשחקיה של הנסיכות הקטרית בגביע האומות של דרום אמריקה, המכונה "הקופה אמריקה" – הטורניר היוקרתי ביותר ביבשת למעט הגביע העולם – המונדיאל.

קטר, נסיכות שגודלה כגודל הנגב הישראלי הינה דיקטטורה הנשלטת מאז שנות ה-70 משפחת א-ת'אני (الثاني) המחוייבת לנהל את המדינה על פי חוקי השריעה המוסלמית. השליטה היא דיקטטורית לחלוטין ומאז הקמתה לא התקיימו בה בחירות. אוכלוסיית המדינה היא כ-2.5 מיליון נפש אולם רק כ-300,000 איש נחשבים אזרחים ואילו השאר מהגרי עבודה משוללי זכויות (מישהו אמר אפרטהייד?). מלבד זאת, קטר כידוע היא מדינה התומכת בטרור באופן גלוי וידוע – נגד ישראל בתמיכה בחזבאללה ובחמאס ולמעשה בתמיכה באופוזיציה של הרבה ממדינות ערב – עד כדי כך שמדינות רבות כמו מצרים, סעודיה ותימן ניתקו את יחסיהן עם הנסיכות.

זוהי הנסיכות הזעירה שהצליחה "לשכנע" את פיפ"א שהיא המדינה המתאימה ביותר לארח את אירוע הספורט הגדול בתבל תוך כדי שהיא חולפת על מדינות אחרות מתאימות פחות כמו ארצות הברית, מקסיקו, דרום קוריאה ויפן. עד כך יש להוסיף כי הטמפרטורה בקטר במהלך חודשי הקיץ הינה כ-50 מעלות צלזיוס ושחקני הכדורגל שרובם רגילים לאפרוריות התמידית של אירופה לא יכולים להתמודד עם החום הכבד ולכן האירוע יתקיים בחודשי החורף – המשמעות היא שינוי מבנה ליגות הכדורגל בכל רחבי העולם – מעל 200 ליגות מישראל ועד ברזיל ורוסיה.

הרמות הגבה המוצגות כאן, מעלים סימני שאלה רבים, ואכן לפני מספר ימים נעצר כוכב הכדורגל לשעבר ונשיא פיפ"א בשנים 2007-2015 בחשד לטוהר המידות בכל הנוגע לאירוח משחקי גביע העולם בקטר.

למרות זאת, את משפחת א-ת'אני וקטר כל זה לא מעניין והם מתכוננים במרץ לאירוח המונדיאל בעוד כ-3 שנים. בין השאר ההכנות כוללות בניית אצטדיוני פאר ברחבי המדינה הזעירה וזאת נעשה באמצעות זיעתם ודמם של עובדים זרים מחוסרי תנאים המרוויחים שכר אפסי ופרסומים שונים מדברים על מאות הרוגים בתאונות שונות בעת בניית אצטדיוני הכדורגל.

ידוע הדבר כי אוהדי כדורגל אוהבים לשתות אלכוהול. והרבה. הכיצד יוכלו לעשות זאת במדינה אשר חיה על פי חוקי השריעה המוסלמית וצריכת אלכוהול הינה מחוץ לחוק – ובכן גם לכך מצאו הקטרים פתרון: האלכוהול ימכר במדינה עם מיסוי בשיעור של 100% – מעין מס כופרים או ג'יזיה מודרנית (جزية - מס גולגולת אותו חייבים לשלם נוצרים ויהודים תחת שלטון האסלאם).

בין כל אלה החל גביע האומות של דרום אמריקה הידוע בכינויו - ה"קופָּה אמריקה". ביבשת בה הכדורגל הוא דת לכל דבר ועניין, הקופה אמריקה היא פולחן שאין שני לו. והנה, בטורניר המתקיים בימים אלה בברזיל, משתתפת גם נבחרת קטר. מסתבר שמה שהגיאוגרפיה לא עושה, הכסף והקשרים עושים. השמועות מדברות על הסכמי חסות שקיבלה ההתאחדות הדרום-אמריקאית מחברת התעופה הקטרית Qatar Airways. כך או כך, מצליחה קטר יחד עם יפן בעלת המסורת ארוכה בכדורגל העולמי, מצליחה הנסיכות הדיקטטורית להעפיל על נושאים זוטרים כמו זכויות אדם או תמיכה בטרור על מנת להתקבל בכבוד מלכים בבמות הגדולות שברחבי העולם.