''רוצחים את יקירנו בפעם השנייה"

משפחות שכולות הפגינו נגד מתן פרס ליוצרי סרט על עורכת הדין ואשת השמאל הקיצוני לאה צמל.

ערוץ 7 , כ' בסיון תשע"ט

משפחות שכולות הפגינו היום (ראשון) בבית מפעל הפיס נגד מתן פרס ליוצרי סרט על עורכת הדין ואשת השמאל הקיצוני לאה צמל.

הסרט אשר מציג את סיפור חייה זכה בפרס על סך 150 אלף שקלים מטעם מועצת הפיס לתרבות ואמנות.

המשפחות השכולות דרשו מיו"ר מפעל הפיס אביגדור יצחקי לבטל לאלתר את הענקת הפרס הכספי ליוצרי הסרט בטענה כי הוא מבזה את זכר הנרצחים.

בהפגנה לקחו חלק בני משפחות שכולות מפורום ''בוחרים בחיים'' של תנועת אם תרצו. בין המשתתפים: הרצל ומירב חג'אג - הוריה של סגן שיר ז"ל שנרצחה בפיגוע בארמון הנציב, שמעון גולבנציץ - אביו של סגן דוד ז"ל שנפל בפעילות מבצעית בחברון, הדס מזרחי - אלמנתו של אלוף משנה ברוך ז"ל שנרצח בערב ליל הסדר בדרך לקרית ארבע, ולדמיר לוברסקי - אביו של לוחם דובדבן רונן ז"ל שנהרג בפעילות מבצעית לפני שנה וחצי ודבורה גונן - אמו של דני ז"ל אשר נרצח בפיגוע במעיין ליד הישוב דולב.

נציגי המשפחות השכולות חילקו פליירים לעוברים ושבים עליהם נכתב: "אראלה לא צלצלה אלי - ללאה צמל כן", ועוד.

המשפחות שפכו דליים עם צבע אדום בבית מפעל הפיס, המסמל דם הנרצחים כאות מחאה ולהמחשת אוזלת היד אשר איפשרה לסרט לזכות בפרס ובמענק כספי.

הרצל ומירב חג'אג' אמרו "באנו כדי להפגין את הכעס והכאב שלנו על מתן פרס לסרט המפאר את פועלה של עורכת הדין צמל בהגנה על מחבלים - אלו שפגעו ביקירנו ובנו. בין הרוצחים השפלים שעליהם הגנה עו"ד צמל נמצאים המחבל שרצח את אורי אנסבכר, המחבלים שעשו לינץ' בחיילים ברמאללה ועוד.

''האם מתוך כל היצירות הישראליות נמצא דווקא הסרט הזה ראוי לקבל עידוד בסכום של 150 אלף שקל?
האם חברי אותה ועדה שבחרה את הסרט לא ראו לנגד עיניהם נהרות של דם ששפכו הלקוחות של עו"ד צמל? נתינת הפרס הזה הוא ביטוי לאטימות וחוסר אחריות לחברה הישראלית''.

ממפעל הפיס נמסר בתגובה: ''מפעל הפיס הוא הגוף המשמעותי ביותר בכל הקשור לתמיכה ועידוד התרבות, האמנות והיצירה בישראל. בין היתר מממן מפעל הפיס את פרס אופיר, פרס ספיר, פרס לנדאו וכן את הפרס בפסטיבל דוקאביב. המשותף לכל אלו הוא שבכולם ללא יוצא מן הכלל, ועדות מקצועית ובלתי תלויות הן שקובעת את הדירוג של היצירות ובוחרת את המנצחים", לשון התגובה.