קושנר
קושנרצילום: רויטרס

פרסום עיקרי החלק הכלכלי בתכנית המאה של הממשל האמריקני התקבל בברכה בישראל, אבל נראה שגם ההשקעות המרובות לא יביאו את הפלסטינים לשולחן המשא ומתן, כפי שרוצה הנשיא טראמפ.

ד"ר נמרוד גורן, ראש מכון מיתווים - המכון הישראלי למדיניות חוץ אזורית, פסימי לגבי הצלחת תכנית המאה.

בשיחה עם ערוץ 7 הוא מסביר: "האמריקנים מנסים לתמרץ את הפלסטינים לשלום, אך עושים זאת באופן שאינו יעיל: החלק הכלכלי של תכנית טראמפ מציג חזון של שגשוג לפלסטינים ואמור להדגיש את התועלות שהם יכולים להרוויח משיתוף פעולה עם ממשל טראמפ. אולם, אם מטרת הממשל האמריקני היא לייצר תמריץ לשלום עבור הפלסטינים באמצעות רווחים כלכליים, זו אינה הדרך הנכונה לעשות כן".

לדבריו, הניסיון לבנות נדבך כלכלי ללא אופק מדיני, לא יצליח לחדור את חומת ההתנגדות בצד השני. "תמריץ בינלאומי יעיל לקידום שלום צריך להיות קשור ישירות לפתרון המדיני של הסכסוך ולתת מענה לצרכים החברתיים המרכזיים של הצד לו מוצע התמריץ. כך נעשה בתמריצים אחרים, דוגמת יוזמת השלום הערבית, הצעת האיחוד האירופי לכונן שותפות מועדפת מיוחדת וערבויות הביטחון שגיבש ממשל אובמה לפתרון שתי-המדינות".

"במקרה של תכנית טראמפ, ההצעה האמריקנית שמבטיחה לפלסטינים עתיד כלכלי טוב יותר אינה כוללת התייחסות למרכיבי הסדר הקבע ולמימוש שאיפת הפלסטינים לעצמאות. היא גם מוצגת לאחר שנתיים בהן פעל הממשל האמריקני לקעקע את ההנהגה הפלסטינית ולתמוך במעשיו ומהלכיו של נתניהו", הוא מוסיף.

לטענתו, "ההצעה האמריקאית מצטיירת בעיני הפלסטינים כניסיון שוחד משפיל, שמנסה לגרום להם לוותר על שאיפותיהם הלאומיות תמורת סכום גדול של דולרים".

עם זאת, ברור לו שבישראל, יש שביעות רצון מהמהלך. "ממשלת ישראל שומרת על פרופיל די נמוך בהקשר לתכנית האמריקנית. ניכרת שביעות רצון מהמהלכים של האמריקנים. בסופו של דבר נראה שהתכנית הזו אינה מאיימת על ראש הממשלה וייתכן שאף משרתת את מטרותיו הפוליטיות".

האם פרסום החלק המדיני של התכנית ישנה את המצב? ד"ר גורן סקפטי. "השאלה היא מתי החלק המדיני יפורסם. כולם מחכים לפרסום של השלב הזה, אבל הוא נדחה שוב ושוב וגם כעת ממתינים לבחירות ולהרכבת ממשלה חדשה. החלק הראשון לא יקדם את התכנית וכשיתפרסם השני, נראה שכבר נהיה בלוח זמנים אחר בארצות הברית על רקע שנת הבחירות והדבר הזה ישפיע גם על השיקולים של טראמפ איך וכיצד לפרסם את התכנית המלאה".