הרב אישר גידול זקן - אך החייל נענש

רס"ר שהבחין בו ומצא כי אין בידיו אישור לגדל זקן בתוקף מידי מפקדיו הגיש נגדו את התלונה. החייל רותק לבסיסו למשך 21 יום

ערוץ 7 , כ"א בסיון תשע"ט

הרב אישר גידול זקן - אך החייל נענש-ערוץ 7
אילוסטרציה
Thinkstock

טוהר מרקוביץ', חייל דתי המשרת בחיל האוויר, נענש אתמול (ראשון) בריתוק לבבסיס בצריפין של 21 יום בגלל שגידל זקן.

על פי הדיווח בחדשות 12 החייל נענש למרות שרב הבסיס המליץ להעניק לו אישור לגדל זקן כבר לפני חצי שנה.

רס"ר שהבחין בו ומצא כי אין בידיו אישור לגדל זקן בתוקף מידי מפקדיו הגיש נגדו את התלונה שבעקבותיה הוא נשפט ונענש.

רב הבסיס, הרב שניאור הרוש, כתב למפקדים כי "החייל מקיים אורח חיים דתי, מתפלל בדרך קבע, מברך על אכילה ושתייה ושומר שבת".

אמו לבנה מרקוביץ' יוצאת בביקורת קשה על התנהלות מפקדיו ואומרת: "הם מרסקים אותו ואת הרצון שלו לשרת". לדבריה, "כל מה שאני מבקשת זה שיראו אותו, אף אחד מהמפקדים שלו בכלל לא מכיר אותו. אם הם רק היו יודעים מי האדם שהוא, הם לא היו דוחים את הבקשה. זה כואב לי, איבדתי את האמון בצה"ל".

תגובת דובר צה''ל: ''על פי פקודות הצבא, וכחלק מכללי המשמעת הבסיסיים בצבא, חיילים חייבים להתגלח מדי יום. חיילים רשאים לבקש היתר חריג לגדל זקן, והבקשות נבחנות על פי קריטריונים שקבועים בפקודות.

''החייל התגייס ללא זקן, ובתחילת שירותו לא ציין בפני מפקדיו כי הוא מבקש לגדל זקן. רק בשלב מאוחר יותר ביקש החייל לגדל זקן.

''רב הבסיס, אשר נפגש עם החייל, קבע כי החייל אינו מקיים אורח חיים דתי, ומשכך, לא המליץ בפני הגורם המוסמך על מתן היתר (עקב טעות, נרשמה בטופס המלצה שגויה).

''מפקדיו של החייל, שמכירים את אורח חייו היטב, לא המליצו בפני הגורם המוסמך על מתן היתר. לנוכח כל האמור, דחה הגורם המוסמך את בקשתו של החייל להיתר לגידול זקן.

''על אף שלא קיבל פטור, החייל סירב מספר פעמים לפקודה שניתנה לו להתגלח. בנוסף, החייל נעדר מן השירות שלא ברשות (נפקד). על עבירות משמעת חמורות אלה נשפט בדין משמעתי.

''לאחרונה פגש הרב את החייל בשנית והתרשם כי חל שינוי באורח חייו של החייל ולכן המליץ לאשר את הפטור. כעת, לאור ערעורו של החייל ולאור המלצתו המעודכנת של הרב, הנושא נמצא בבחינת המפקדים''.