עיריית ירושלים וההוקרה לפעיל השמאל

בבית הנסן, הממומן ע"י עיריית ירושלים ויועד לתרבות ואמנות, יעניק הועד נגד עינויים הוקרה לבא כוח עמותות השמאל שעתר גם נגד העירייה

שמעון כהן , כ"א בסיון תשע"ט

בית הנסן
בית הנסן
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

הועד נגד עינויים יקיים בראשית החודש הבא כנס ובמהלכו יוענק אות לזכויות אדם לפעיל השמאל הקיצוני, עו"ד איתי מק, מי שעתר נגד הריקודגלים ועיריית ירושלים. את האות יקבל עו"ד מק "בעבור עבודתו החשובה כנגד הפרות זכויות אדם בישראל בפלשתין ובעולם כולו", לשון הודעת הוועד.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם מאור צמח מתנועת 'לך ירושלים', המפנה את תשומת הלב אל המיקום הבעייתי שבו יתקיים הכנס, בית הנסן, מבנה שהפעילות בו ממומנת גם על ידי עיריית ירושלים.

"אנחנו עוסקים ביום יום בריבונות ישראל במזרח ירושלים ומה שהקפיץ אותנו כאן הוא השילוב של מימון ציבורי ופגיעה בחילי צה"ל. הועד נגד עינויים הוא ארגון רדיקאלי קיצוני שיוצא נגד חיילי צה"ל בעולם, קרא להעמדת חיילי צה"ל לדין בבית הדין בהאג. השילוב של זה עם מימון עירוני ציבורי ירושלמי הקפיץ אותנו ואנחנו קוראים לגופים השונים לעצור זאת".

על בית הנסן עצמו אומר צמח כי מדובר במקום מקסים ובו פעילות תרבות חשובה מאוד, "אבל השילוב של מקום שאמור להישאר בקונצנזוס, מקום ממלכתי, מקום ירושלמי אותנטי, לא יכול לתפוס עמדה פוליטית קיצונית שפוגעת בחיילי צה"ל. גם החוק לא מאפשר זאת. פגיעה בחיילים זו פגיעה בירושלים ובירושלמיות. לכן אנחנו מבקשים לשמור את המקום כממלכתי לטובת האמנות ולטובת הירושלמים".

בדבריו מספר צמח כי ידוע לו על גורמים שכבר פנו לעירייה ובכוונת תנועתו שלו לפנות גם היא למבקר העירייה בדרישה להתעשתות ברגע האחרון ולהותיר את הענקת הפרס הפוליטית מחוץ למקום. בדבריו מעיר צמח ומציין כי עו"ד מק, מקבל הפרס, "פעל גם בשירות גורמים ירושלמים רדיקאליים כמו 'עיר עמים' ו'עמק שווה'. דרושה הפרדה וממלכתיות, בוודאי במקום תרבותי ומקסים כמו בית הנסן".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "בניגוד לטענות, עיריית ירושלים אינה מממנת את האירוע בכל צורה שהיא. לבית הנסן נוהל מסודר ופומבי, הן בנוגע לקיום אירועים פתוחים לציבור, והן בנוגע לקיום אירועים פרטיים וסגורים, ללא אבחנה של השקפה פוליטית כזו או אחרת".

יצוין כי חבר מועצת העיר אריה קינג פנה במכתב בהול לאייל חיימובסקי, ראש רל"י, בדרישה להתערבות באירוע. "לא ייתכן ששוב ושוב בית הנסן שהינו נכס ציבורי המתוקצב על ידי עיריית ירושלים ומצהיר על עצמו שהינו בית לאמנות תרבות וטכנולוגיה פשוט יעשה אירועים של ארגוני השמאל הקיצוניים ביותר ביניהן כאלו שמציינים את נרטיב הנכבא השקרי. ובד בבד יסרב לתת במה לארגונים ציונים. ככל שהמקום ימשיך בדרך זו אפעל ביחד עם חבריי שלא יעבור אליו אף תקציב עירוני כמו שהפסקנו את המימון לגלריית ברבור בירושלים ובקרוב בעזרת השם היא תיסגר לחלוטין", דברי קינג.