בולטון: נלחץ על איראן עד שתגיע לשולחן המו"מ שגרירות ארה"ב

היועץ לביטחון לאומי האמריקני, ג'ון בולטון, כינס בצהריים (רביעי) מסיבת עיתונאים במסגרת הפסגה בין ישראל, ארה"ב ורוסיה בירושלים.

''מטרת הפגישה הייתה המפגש בין שלושת היועצים לביטחון לאומי. כפי שאמר ראש הממשלה, זו הפעם הראשונה שיש מפגש כזה. אני רוצה להודות לראש הממשלה. לא חשבנו שנגיע לפתרונות בכל הנושאים, אבל כן הצלחנו להפיג את הערפל בכל מיני נושאים", סיפר בולטון.

על המתיחות בין ארה"ב לאיראן שרשמה שיאים בימים האחרונים אמר בולטון "אין לאיראן מילה, הם הפרו את הסכם הגרעין ואת הבטחותיהם", תקף. ''הם אמרו שייכנסו למשא ומתן רציני אם ניתן להם הקלות מסוימות – אך ההצהרות הללו לא אמינות".

''הבעיה הגדולה היא הכוחות האיראניים בכל המדינות באזור וזה כולל גם את השלוחות של איראן במסגרת אירגוני טרור באזור. איראן איימה שהיא תפר מגבלות רבות בהסכם הגרעין. האיום של איראן גרעינית היא אמיתית לגמרי, וכן האיום שאיראן תתחמש.

"אני חושב שבעניין סוריה צריך להסתכל על התמונה הרחבה ולמנוע את מה שאיראן מנסה להשיג באזור באמצעות השלוחות שלה. אם איראן רצתה פיתרון היא לא הייתה מפרה את ההסכם ולא נהפכת לבסיס של טרור. אנחנו נפעיל יותר לחץ, לחץ שיביא את איראן לשולחן המו"מ. הם אומרים שהם יבואו לשולחן המו"מ אם ירדו הסנקציות, אבל אין לאמירה הזאת אמינות".

לשאלת ערוץ 7 האם ארה"ב ''הפסידה נקודות'' כשביטלה ברגע האחרון את התקיפה האחרונה באיראן ענה בולטון ''אני חושב שזה היה מופע של ריסון ובשום פנים ואופן אין לראות בזה ביטוי של חולשה''.

בנוגע להיעדרות הפלסטינים מוועידת בחריין אמר בולטון "אני חושב שזה טעות שהפלסטינים החרימו אותה. היה צריך להסתכל על העתיד. כולנו בממשל אופטימיים בעניין".