פרשת המעונות: הסדר טיעון עם עזרא סיידוף

בעקבות השגת הסדר הטיעון הגישה המדינה כתב אישום מתוקן נגד סיידוף. העונש: מאסר על תנאי, 150 שעות לתועלת הציבור ו- 10,000 ש"ח קנס.

ערוץ 7 , כ"ב בסיון תשע"ט

פרשת המעונות: הסדר טיעון עם עזרא סיידוף-ערוץ 7
יורשע. עזרא סיידוף
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה היום (שלישי) הודעה לפית משפט השלום בעיר על חתימת הסדר טיעון עם סמנכ"ל משרד ראאש הממשלה לשעבר עזרא סיידוף, בתיק המעונות.

יחד עם הסדר הטיעון הוגש נגד סיידוף כתב אישום מתוקן, אשר פרטיו סוכמו במסגרת גישור פלילי, בדומה להסדר הטיעון שהוביל להרשעתה של רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו בשבוע שעבר.

על פי ההסדר יודה עזרא סיידוף כי קיבל מהמדינה עבור שרה נתניהו, בני משפחתה ואורחיהם ארוחות מוכנות בשווי של כ-175,000 ש"ח בד בבד עם שרותיה של מבשלת. זאת, בניצול מכוון של טעות הזולת שאין בו מרמה.

כמו כן פעל סיידוף לקבלת מימון לארוחות שף בעלות של כ- 25,000 ש"ח (עלות שהיא חלק מהסכום הכולל של כ-175,000 ש"ח) ושירותי מלצרות בתשלום יתר של כ-20,000 ש"ח.

סיידוף, אשר שימש כסמנכ"ל מבצעים ונכסים במשרד ראש הממשלה ואחראי על ניהול מעון ראש הממשלה, יורשע על פי הודאתו בשלוש עבירות של קבלת דבר תוך ניצול מכוון של טעות הזולת (עבירה לפי סעיף 416 סיפא לחוק העונשין שכותרתו "תחבולה").

העונש שיוטל על סיידוף על פי הסיכום בין הצדדים הוא מאסר על תנאי, שרות לתועלת הציבור בהיקף של 150 שעות וקנס בסך 10,000 ש"ח.

הפרקליטות מבקשת להבהיר במסגרת ההסדר כי בפרשה נושא כתב האישום המתוקן, אין מדובר באירוחים מדיניים או רשמיים. אלה האחרונים ממומנים על ידי משרד ראש הממשלה ללא התניה כלשהי ומוסדרים בנהלים שונים מהנוהל אליו מתייחס כתב האישום המתוקן. הנאשם אינו מתנגד להבהרה זו.

על פי המפורט בכתב האישום המתוקן פעלו הנאשמים בשנים 2009-2015 למימון של ארוחות מוכנות ממסעדות על חשבון אוצר המדינה, וזאת בד בבד עם קבלת שירותיה של עובדת כללית במשרה מלאה במעון שעסקה בבישול, בהגשה ובניקיון המטבח אשר הוצגה כלפי המשרד כעובדת כללית. כך, תוך ניצול מכוון (ללא מרמה) של טעות הגורמים המוסמכים במשרד שלא ידעו על העסקתה של מבשלת במעון ובניגוד לנהלים ולכללים שנקבעו בעניין זה, התקבל מימון חופף בחלקו על חשבון אוצר המדינה להוצאות ההסעדה במעון.

סיידוף פעל כאמור תוך ניצול תפקידו ואחריותו כעובד ציבור בכיר תוך שהוא מודע למגבלות הקיימות על פי נהלים החלים בעניין. כמו כן, פעל סיידוף לכך שהמשרד יישא בעלויות של ארוחות שבושלו על ידי שפים במעון, ולתשלום שכרם של מלצרים בניגוד לנהלים ושלא כדין.

הסדר הטיעון הביא בחשבון את העובדה שבהתנהגותו של סיידוף יש משום התמסרות לשרה נתניהו ונכונות לבצע בעבורה עבירות פליליות כדי להיענות לה. בפרקליטות מציינים, "מר סיידוף פעל בניגוד מוחלט למצופה מכל עובד ציבור, קל וחומר מעובד ציבור בכיר בתפקידו. יחד עם זאת הביא הסדר הטיעון בחשבון את העובדה שהנאשם לא קיבל לכיסו דבר, ולמעשה פירות העבירה – כספי ציבור לצרכים פרטיים - בסך 195,000 ₪ התקבלו על ידו מהמדינה בעבור הגב' נתניהו".

כזכור, שרה נתניהו הורשעה לפני כשבוע וחצי על פי הודאתה בביצוע עבירה פלילית של קבלת כספי המדינה בסך של 175 אלף ש"ח ובהתאם להסדר בית המשפט גזר עליה קנס בסך 10,000 ש"ח ופיצוי למדינת ישראל בסך 45,000 ש"ח.