טיסה
טיסה צילום: אייסטוק

הרב יונה גודמן אומר שלעתים, טיפוח יסוד חיובי אחד יכול למנוע הרבה קשיים חינוכיים אחרים. את דבריו הוא ממחיש תוך המלצה חמה לחנך במודע את ילדינו לחתור לחיים של שליחות.

לדבריו, "ככל שנשכיל לחנך את ילדינו לחיות חיים של משמעות, כן נקדם הרבה ממטרותינו החינוכיות. ככל שנשכיל לחנכם לחשוב על צורכי העם; ככל שנצליח בע"ה לחנכם לחיות כל חייהם בתודעה של 'הנני', כך נצליח לגדלם לדרך הישר".

לדברי הרב גודמן, יש הרבה מה לומר על דרכים חיוביות לאורן ניתן לחנך לחיים של משמעות ושליחות, "אך לעיתים צריך לדבר גם על 'סור מרע'. על דברים שאנו עושים, אולי בלי משים, שיוצרים סולם ערכים מעוות אצל ילדינו ופוגעים בחינוכנו".

לדעת הרב, הגידול העצום בכמות המבוגרים ובכמות המשפחות או הצעירים שיוצאים לטייל בחו"ל, עלול להיות לרועץ דווקא ביחס למגמה חינוכית זו. לדבריו, "איני רוצה כעת לעסוק בעצם הנסיעה. יעשה כל אחד את שיקול דעתו. הסוגיה שמטרידה אותי כעת היא המרכזיות בנפש שנסיעות אלו ממלאות. שוב ושוב אתה פוגש אנשים, שכבר חודשים מראש נושא מרכזי בשיח שלהם הוא הטיול והמחירים שהם השיגו, ונושא מרכזי במשך שבועות שלמים אחרי חזרתם, הוא המקומות שהיו, ושוב - המחירים שהושגו וכדומה".

הרב גודמן מחדד ואומר: "יתכן שאדם יסע, ינפוש כי כך הוא החליט, אך ימשיך לחיות חיים שמשדרים ערכים ואידיאלים. אך מי שבלי משים, הופך את החופש בחו"ל ללב השיחה בשולחן השבת או במפגשים בסלון, משנה את אורח חייו ומשדר מסר בעייתי לילדיו".

לאור זאת הרב גודמן קורא לנוסעים: "אם החלטתם לנסוע, זה עדיין לא אומר שזה צריך להיות מרכז החיים. השדר של הערכים המרכזיים של הבית הוא מאוד משמעותי בחינוך ומאוד משמעותי בבניין הבית. ראוי שנדע לשמור על פרופורציות, כדי להשאיר את חתירתנו לחיים של עבודת ה' ושליחות, במרכז".