ח"כ אבי דיכטר: הדרך היחידה למיגור הטרור העזתי - מבצע צבאי

ח"כ דיכטר מצהיר בערוץ 7 כי בישראל צריכה לחלחל ההכרה שאין טעם בפתרונות נקודתיים ויש צורך להיערך לפעילות צבאית בדומה ל'חומת מגן'.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ג בסיון תשע"ט

ח"כ אבי דיכטר: הדרך היחידה למיגור הטרור העזתי - מבצע צבאי-ערוץ 7
ח"כ אבי דיכטר ליכוד
צילום: הלל מאיר/TPS

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ אבי דיכטר, אומר לערוץ 7 כי אין מנוס מפתרון בדמות פעולה צבאית נרחבת, להמשך טרור הבלונים מעזה.

"צריך להבין שסוגיית עזה, היא לא כזו שפותרים אותה כל פעם לפי הבלון או הרקטה היחידים. סוגיית עזה היא עניין אסטרטגי עבור ישראל. הפתרון צריך להיות מערכתי, שיבטיח השמדה של תשתיות הטרור הצבאיות שנבנו בעזה ב-15 השנים האחרונות והולכות ומתעצמות בתקופה האחרונה", מסביר דיכטר.

הוא מוסיף כי " אם היה אפשר לפתור את המצב בדרך מדינית זה היה אידיאלי והכוונה היא שמדינות כמו סעודיה ומצרים ייכנסו בעובי הקורי ויפעלו להשמדת תשתיות הטרור הצבאיות של החמאס והג'יהאד האסלאמי. אני לא רואה שהדבר הזה יקרה, לצערי. הדרך השנייה שנצטרך כנראה לפעול בה, היא השמדת תשתיות הטרור בלחימה ארוכה מאוד והשגת נגישות למקומות השונים בעזה כפי שעשינו במבצע חומת מגן. צריך להבין שאת הטרור מעזה צריך להפסיק בדרך צבאית".

לשאלה האם יש להמתין עד להקמת הממשלה הבאה כדי לפתור את המצב בגבול עזה משיב דיכטר, "אין מצב שבו ממתינים לכנסת חדשה או לממשלה חדשה כדי לפתור בעיות ביטחון בוערות. יש להכין מערכה בעזה, שבאמת תמצא את העיתוי האופטימלי מבחינתנו ותביא אותנו להשגת נגישות בכל מקום בעזה, בדיוק כפי שעשינו ביהודה ושומרון. אני מאוד מקווה שהממשלה הזו או הבאה יקבלו את ההחלטה הזאת. אני לא רואה דרך אחרת לפתור את המצב בעזה".

יו"ר ועדת החוץ והביטחון מתייחס גם להישג שבעצם קיומה של פסגת היועצים לביטחון לאומי מישראל, מארה"ב ומרוסיה. "הגבול הצפוני שלנו, שונה לחלוטין מהדרומי. סוגיית הגבול הזה קשורה גם להיבט של השחקנים מסביב. בעזה יש שני שחקנים בלבד - ישראל והפלסטינים. בסוריה - הרוסים הם שחקן מרכזי, הסורים הם שחקן מרכזי, האיראנים גם כן. לישראל יש אינטרס עליון להבטיח שיהיה לנו חופש פעולה באזור הצפוני ושלא יטורפד לא על ידי האמריקנים ולא על ידי הרוסים. אני חושב שהמפגש הזה יכול להוביל לדברים טובים יותר עבור ישראל".

דיכטר התייחס גם לועידת בחריין ואמר שאי שיתוף הפעולה של הפלסטינים אינו צריך להוות בעיה. "הפסגה הזו היא שלב ראשון במה שהאמריקנים קוראים 'עסקת המאה'. אני חושש שהאמריקנים לא הגיעו עם מלוא המודעות לכך שהפלסטינים לא בדיוק מתכוונים ליישר קו עם העסקה. זה טיבם של הפלסטינים, אין להם שום כוונה לשתף פעולה עם המהלך האמריקני. לישראל אין שום סיבה להתעכב בגלל הפלסטינים בשום תחום. גם אם אנחנו לא בבחריין - אנחנו מעודכנים על מה שקורה שם. אם נצטרך ליישב ביהודה ושומרון - ניישב בלי להמתין לפלסטינים וכך גם בירושלים ובבקעת הירדן. אנחנו לא נפעל לפי השעון הפלסטיני, אלא לפי זה הישראלי".

"האחריות לכישלון אוסלו היא מאה אחוז על כתפי הפלסטינים. האמריקנים מבינים את זה היטב והעובדה היא שהם מנסים את הצד ה כלכלי. יש בכך הרבה תועלת, כי זה לא מפריע לישראל וודאי שלא יפריע לפלסטינים. הם יהיו שותפים לעסקה הכלכלית, גם אם לא יהיו חלק מעסקת המאה. לנו יש אינטרס שכלכלת הרשות תפרח וכלכלת עזה תפרח, אבל מעליהם יש את האינטרס העליון שביטחונה של מדינת ישראל לא ייפגע", הוא מסכם.