סלים מעמאן:
סבתא שלי יהודיה, אני רוצה ללמוד תורה

בעקבות סרטון יד לאחים בשפה הערבית התקבלו פניות מיהודים אבודים מכורדיסטאן, ירדן, תימן ולבנון.

ערוץ 7 , כ"ג בסיון תשע"ט

יחזקאל מצולם
יחזקאל מצולם
יד לאחים

עשרות פניות הגיעו בשבועיים האחרונים ל'אגף שורשים' של 'יד לאחים', בעקבות הסרטון שהוציא הארגון בשפה הערבית בערב חג השבועות, בכיכובו של הפייטן זיו יחזקאל, המפורסם גם בעולם הערבי.

בסרטון פונה יחזקאל בשפה הערבית לצופים ואומר להם בין היתר, "מי שאמו או סבתו יהודיות, הוא עצמו יהודי. העם היהודי רוצה לקבל אתכם בחזרה בזרועות פתוחות".

כפי שפורסם בעבר, בעקבות פניות לא מעטות ממשפחות שיקיריהן התחתנו עם בני מיעוטים לפני שנים רבות, נשארו בכפרים הערביים וגידלו שם דור שני או שלישי, החליטה 'המחלקה להצלה מטמיעה' בארגון להקים את אגף שורשים שיעסוק ביצירת קשר עם אותם יהודים, ויעזור להם לשוב ליהדותם.

פעילות אגף זה נעשית כולה בשפה הערבית, שכן אותם יהודים נטמעו לגמרי בסביבתם הערבית ואינם דוברים שפה אחרת.

על האגף אחראי אמיר (שם ערבי בדוי) שמדבר בערבית שוטפת. בשנתיים האחרונות, מאז שהוקם האגף, מנתב אמיר את הפניות שמגיעות אליו, קובע שיעורים בחברותות עם אותם יהודים אובדים, ומאמת מול הרשויות את עובדת יהדותם. כיום מונה הקבוצה הזו לא פחות ממאה וחמישים יהודים שגילו מחדש את יהדותם.

הסרטון המיוחד שערך והפיץ יד לאחים ברשתות החברתיות הערביות בארץ ובעולם תפס תאוצה כשהוא זוכה לעשרות אלפי צפיות. בעקבות זאת, הגיעו כאמור עשרות פניות מיהודים שאמותיהן וסבתותיהן נטמעו לחלוטין בעולם המוסלמי, והם רוצים לדעת עוד על יהדותם.

רוב הפניות הגיעו מערבים ישראלים או כאלו המתגוררים בשטחי יהודה ושומרון, אבל היו כמה מהן שהגיעו ממדינות ערביות מובהקות, שחלקן אף מדינות אויב: מחבל כורדיסטאן שבעיראק, מכפר באזור עמאן בירת ירדן, מבקעת הלבנון שבלבנון וכן מתימן.

בפניה מתימן נאמר בין היתר: "אנחנו משפחה יהודית שנטמעה בקרב תימנים מוסלמים לפני שנים רבות מאוד. אנחנו לא יודעים כלום על היהדות, אבל אנחנו יהודים. עזרו לנו".

הפניה מירדן לעומת זאת הייתה נחרצת יותר. "אפשרי שנלמד תורה? אני רוצה ללמוד על חג השבועות", כתב סלים (שם בדוי). כשנשאל האם אמו או סבתו יהודיות, ענה הפונה: "כן. סבתא שלי (מצד אמא)".

בימים אלו ממשיכים אנשי המחלקה למיין את פרטיהם המלאים של הפונים כדי להרכיב, בעזרת גורמים שונים, פסיפס מהנתונים שהגיעו ולבדוק האם אכן מדובר ביהודים.

אלו מהם שיהדותם כבר הובררה הוכנסו לקבוצה הווירטואלית של האגף והם החלו בהליך של הכרת המסורת היהודית ולימוד התורה. לחלק מאותם מאה וחמישים יהודים שעשו כבר כברת דרך ראויה, אף החלו כבר להישלח תשמישי קדושה וספרים יהודיים.

ביד לאחים אומרים כי בעקבות ההצלחה, הם שוקדים בימים אלו על הוצאת סרטונים חדשים בתקווה להנגיש את היהדות הן ליהודים שכבר עומדים בקשר עם הארגון, והן כדי להגיע ליהודים חדשים.