הרב רפי פרץ
הרב רפי פרץצילום: יוסי איפרגן, לע"מ

חבר ועדת ביטון להעצמת מורשת יהדות המזרח, ד״ר שמעון אוחיון, טוען כי משרד החינוך לא עשה מספיק ליישום המלצות הוועדה שפורסמו לפני כשלוש שנים.

"לצערנו הרבה לא נעשה, ישנם תיקונים קלים בתוכניות הלימוד אבל הבעיה המרכזית עדיין לא מטופלת. ישנם דברים קוסמטיים שנעשו, אך אנחנו מתכוונים לשינוי מהותי ויסודי שיעשה תיקון אמיתי בכל הקשור ללימוד מורשת יהדות ספרד והמזרח במערכת החינוך בישראל. טיסה למרוקו של בני הנוער לא תתקן את המצב", אמר.

ד"ר אוחיון מסביר: "כדי שיהיה לנו שילוב אמיתי של התכנים הנוגעים למורשת ההיסטורית של יהודי המזרח צריך להחזיר את החוקרים למעמדם. אם סגרת את כל המכונים ממה תחיה? אין לך מקורות כדי להתמודד מול מערכת החינוך.

״אם לא נפתור את הבעיה הזו השסעים החברתיים תרבותיים ילוו ואותנו וזה פוגע בלכידות של העם. 5-4 יח"ל במתמטיקה זה חשוב אבל היסטוריה של קהילות ישראל זה בנפשנו".

את הדברים סיים ד"ר אוחיון בפנייה לשר החינוך הנכנס, הרב רפי פרץ: ״אני מברך את שר החינוך הנכנס, הרב פרץ בהיכנסו למשרד החינוך. לפני שלוש שנים ולאחר עבודת עומק, הוגשו מסקנות ועדת ביטון. עדיין לא מאוחר, אנחנו מצפים ליישום ההמלצות ותיקון המצב במערכת החינוך במדינת ישראל בכל הקשור למורשת יהדות ספרד והמזרח״.